Jump to content

Irina Rimes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Irina Rimes (lindur më 22 Gusht 1991),e njohur edhe si Irina Remesh ose Irra, është një këngëtare dhe tekstshkruese e Moldavisë - Rumune, e cila është një nga katër trajnerët e Vocea României . [1] Ajo punon dhe jeton në Bukuresht, Rumani. [2]

Jeta e hershme dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1991–2015: Fëmijëria dhe fillimet në muzikë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Irina u lind më 22 Gusht 1991 në rrethin Floreşti është fëmija i parë i Valentina dhe Fiodor Rimes; [3] ajo ka një vëlla më të vogël, Vitali. [4] Irina është shprehur në intervistat se familja e saj e ushqeu interesin e saj për muzikë, sidomos babai i saj dhe gjyshja e babait, kjo e fundit e së cilës kishte një zë shumë të mirë, sipas Irina - "gjyshet dikur ishin pjesë e një kori të kishave dhe mbaj mend si ajo ulej në sobë dhe do të na këndonte këngë gazmore ". [5] Rimes manifestoi një interes drejt shkrimit dhe kompozimit që në moshë të vogël: "Fillova të shkruaj poezi kur isha në klasën 0. Mbaj mend që kam mësuar të këndoj, të shkruaj dhe të lexoj në shtëpi. ” [6] Artistja u zhvendos në Soroca kur filloi të studionte në Shkollën e Mesme Teorike "Kostandin Stere" deri në vitin 2010; ajo më vonë u diplomua në Akademinë e Muzikës, Teatrit dhe Arteve plastike në Chișinău. Në vitin 2012, Irina Rimes mori pjesë në shfaqjen e talenteve Fabrica de staruri, ku ishte finaliste. [7]

2016 – e sotme: “Visele” dhe Despre el[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rimes u transferua në Rumani në vitin 2016, kur ajo nënshkroi me Quantum Music. Soloja e saj e parë, "Visele" ( dreamsndrrat ), arriti kulmin në numrin 1 në Rumaninë Airplay 100 në 2016 dhe mori një çmim për dekorin më të mirë të vitit në Radio România Music Awards në 2017. [8] Rimes ka shkruar edhe këngë për artistë të ndryshëm Rumunë, si Inna, Raluka, Andra, Alina Eremia, Nicoleta Nucă dhe Antonia . [9] Dega Rumune e Cosmopolitan e quajti atë "zbulesa e vitit 2016". [10] Në vitin 2017, Rimes nënshkroi një kontratë me Universal Music France dhe lëshoi albumin e saj të parë, Despre el ( Rreth tij ). Në 2018, ajo u bë një nga katër trajnerët e Zeri Rumen . [11]

Discography[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Despre el (2017)
 • Kozmosi (2018)
 • Pastila (2020)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Irina Rimes va fi antrenor la "Vocea României". Ce schimbări mai urmează". Știrile Pro TV. 2 qershor 2018. Arkivuar nga origjinali më 30 nëntor 2020. Marrë më 10 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "#Exclusiv – "Am tăcut vreo câteva luni, aproape un an, ca să am vocea asta", Irina Rimes". 1music.ro. 27 korrik 2016. Arkivuar nga origjinali më 20 shtator 2020. Marrë më 10 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Irina Rimes' profile". Ok.ru. 22 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Irina Rimes' brother's profile". Ok.ru. 22 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Irina Rimes, primul interviu alături de mama ei". A1.ro. 22 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Irina Rimes, cu mama de mâna la avanpremiera filmului despre albumul ei! Seamănă?". Click.ro. 22 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Mihaela Costache (23 maj 2016). "Irina Rimes un nou artist în România!". București FM. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Alexandra Constanda (10 prill 2017). "Irina Rimes a semnat cu una dintre cele mai importante case de discuri din Franța: ce presupune noul proiect și primele declarații". Adevărul. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "TOP 4 piese compuse de Irina Rimes pentru alți artiști". ZU TV. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Alina Neamțu (28 dhjetor 2016). "Irina Rimes, revelația anului 2016". Cosmopolitan. Arkivuar nga origjinali më 25 mars 2019. Marrë më 10 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Irina Rimes va fi antrenor la "Vocea României". Ce schimbări mai urmează". Știrile Pro TV. 2 qershor 2018. Arkivuar nga origjinali më 30 nëntor 2020. Marrë më 10 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)