Iris illyrica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Iris illyrica
Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Plantae
Pa klasifikuar: Angiosperms
Pa klasifikuar: Monocots
Rendi: Asparagales
Familja: Iridaceae
Gjinia: Iris
Speciet: I. illyrica
Emri binomial
Iris illyrica
Tomm.
Sinonimet

Iris pallida subsp. illyrica

Shpatorja ose Iris illyrica ose e njohur zakonisht si irisi ilirian, është një bimë shumëvjeçare nga familja iris (Iridaceae), në vendet e Evropës juglindore.

Shpërndarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtrirja amtare e saj përbëhet nga pjesa më e madhe e rajonit të lashtë të Ilirisë, sipas të cilit është emëruar, i vendosur në Gadishullin Ballkanik.

Ajo rrite si e egër dhe mund të gjendet në Dalmacinë moderne (Kroaci), Shqipëri, Kosovë, Bosnjë dhe Hercegovina, Mali të Zi dhe në pjesë të Serbisë dhe Republikës së Maqedonisë.

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]