Jump to content

Isabela Moner

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Isabela Moner
Lindi10 korrik 2001
Cleveland, Ohio, SHBA
Zhanret
 • Pop[1]
 • synthpop
aktore dhe këngëtare
Instrument(et)vokal
Vitet aktik2013–present
LabeliBroadway
Websitewww.theofficialisabelamoner.com

Isabela Moner (lindi më 10 korrik 2001[2][3]) është aktore dhe këngëtare amerikane.[2][4][5] Ajo është e njohur për rolin e saj në serialin 100 Things to Do Before High School dhe për rolin e saj si Izabella në filmin Transformers: The Last Knight.[6][7]

Moner bëri debutimin e saj Broadway në moshën 10 vjeçare në një prodhim të Evita,[8] në të cilën ajo këndoi në spanjisht me Ricky Martin.[9]

Që nga viti 2014 Moner ka luajtur CJ Martin, rolin udhëheqës në serinë televizive Nickelodeon 100 Things to Do Before High School.[9][8][10] Në vitin 2015 ajo u shfaq si Lori Collins në filmin origjinal Nickelodeon, Splitting Adam.[11] Moner luajti si Sadie, një nga rolet kryesore, në filmin Nickelodeon Legends of the Hidden Temple.[12][13] Në maj të vitit 2016, Moner luajti në filmin Transformers: The Last Knight, i cili u publikua në qershor të vitit 2017.[14]

Moner lindi në Cleveland, Ohio. Ajo është vajza e Katherine dhe Patrick Moner.[2][9] Ajo filloi kolegjin në moshën 15 vjeçare.[15]

Filmat
Viti Titulli Roli
2013 The House That Jack Built Young Nadia
2016 Middle School: The Worst Years of My Life Jeanne Galleta
2017 Transformers: The Last Knight Izabella
2017 The Nut Job 2: Nutty by Nature Heather
2018 Sicario 2: Soldado
Serialet
Viti Titulli Roli
2014 Growing Up Fisher Jenny
2014–2017 Dora and Friends: Into the City! Kate
2014–2016 100 Things to Do Before High School CJ Martin
2015 Splitting Adam Lori Collins
2016 Legends of the Hidden Temple Sadie
Video lojëra
Viti Titulli Roli Shënime
2017 Kingdom Hearts χ Back Cover Ava Dublimi
 1. ^ http://www.allmusic.com/artist/dua-lipa-mn0003426731
 2. ^ a b c Dawidziak, Mark (14 gusht 2014). "Isabela Moner is a Cleveland native with two Nickelodeon shows". Cleveland Plain Dealer. Plain Dealer Publishing Co. and Northeast Ohio Media Group. Marrë më 30 qershor 2015. Her parents, Patrick and Katherine Moner, ... She turned 13 on July 10. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Află totul despre Isabela Moner" [Learn all about Isabela Moner]. Nickelodeon Romania. 29 mars 2016. Arkivuar nga origjinali më 16 prill 2016. Marrë më 5 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Kidsday interviews actress Isabela Moner". Newsday. 4 maj 2015. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 30 qershor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Interview: Isabela Moner @ARTISTdirect". ARTISTdirect. Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2017. Marrë më 17 shkurt 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Alexander, Bryan (22 qershor 2017). "Who's the new kid in 'Transformers: The Last Knight'? Meet Isabela Moner". USA Today. Marrë më 4 korrik 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Holmes, Adam (prill 2017). "New Transformers: The Last Knight Trailer Puts Isabela Moner's Izabella In The Spotlight". Cinemablend.com. Marrë më 4 korrik 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ a b Calvario, Liz (27 maj 2015). "Getting to Know Isabela Moner From '100 Things To Do Before High School' [Interview]". Variety Latino. Marrë më 30 qershor 2015. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ a b c "Exclusive: Isabela Moner Dishes On '100 Things To Do Before High School'". Latina. 6 qershor 2015. Arkivuar nga origjinali më 6 shtator 2017. Marrë më 6 qershor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Lloyd, Robert (6 qershor 2015). "Review '100 Things to Do Before High School'". Los Angeles Times. Marrë më 30 qershor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Baron, Steve (9 shkurt 2015). "Nickelodeon Stars Unite in 'Splitting Adam' Premiering Monday, February 16th". TV by the Numbers. Zap2it. Arkivuar nga origjinali më 9 shkurt 2015. Marrë më 18 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Steinberg, Brian (1 mars 2016). "Nickelodeon to Revive 'Legends of the Hidden Temple' as TV Movie (EXCLUSIVE)". Variety. Marrë më 5 gusht 2016. Isabela Moner, known from her role on Nick's "100 Things to Do Before High School," will star. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Nickelodeon Greenlights Legends of the Hidden Temple Live-Action TV Movie". Nickelodeon. 1 mars 2016. Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2016. Marrë më 13 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Romano, Nick (28 maj 2016). "Transformers: The Last Knight releases viral teaser with cryptic message". Entertainment Weekly. Marrë më 8 qershor 2016. Filming has begun on Transformers: The Last Knight in Cuba with director Michael Bay returning. The cast includes Mark Wahlberg as Cade Yeager, Josh Duhamel as Lieutenant Colonel Lennox, and Isabela Moner. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Isabela Moner Writes a Heartfelt Message After She Gets Accepted Into College". M Magazine. 2017-01-12. Marrë më 2017-05-30. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)