Ishujt Diomede

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ishujt Diomede ( rusisht: острова́ Диоми́да ), i njohur gjithashtu në Rusi si Ishujt Gvozdev ( rusisht: острова́ Гво́здева ), përbëhet nga dy ishuj shkëmborë, si janë:

  • Ishulli rus i Diomedi i Madh (pjesë e Okrug Autonome Chukotka), i njohur gjithashtu si Imaqłiq, Inaliq, Nunarbuk ose Ishulli Ratmanov
  • Ishulli amerikan i Diomedit të Vogël (pjesë e Alaskës ) ose Iŋaliq , i njohur gjithashtu si Ishulli Krusenstern.

Hyrje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

A village of 40–50 mostly small buildings built on a steep, rocky coastline; some structures higher on the hill are built on stilts.
Diomedi i vogël në gusht 2008

Ishujt Diomede ndodhen në mes të ngushticës së Beringut midis kontinentit të Alaskës dhe Siberisë . Në veri është deti Chukchi dhe në jug është deti i Beringut. Shkëmbi Fairway, 9.3 km (5.8 mi) në juglindje, është gjithashtu Alaskan, por përgjithësisht nuk shihet si pjesë e ishujve Diomede. Nëse merren parasysh detet margjinale, atëherë ata janë ishujt më veriorë në të gjithë Oqeanin Paqësor. Për shkak se ata janë të ndarë nga Linja Ndërkombëtare e Datave, Diomedi i Madh është pothuajse një ditë përpara Diomedit të Vogël, por jo plotësisht; për shkak të zonave kohore të përcaktuara në nivel lokal, Diomedi i Madh është vetëm 21 orë përpara Diomedit të Vogël (20 në verë). [1] Për shkak të kësaj, ishujt quhen ndonjëherë ishulli i së nesërmes (Diomede i madh) dhe ishulli i djeshëm (Diomedi i vogël).

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ishujt janë emëruar për Shën Diomedin grek; Navigatori danez Vitus Bering pa Ishujt Diomede më 16 gusht ( OS, 27 gusht NS ) 1728, ditën në të cilën Kisha Ortodokse Ruse feston kujtimin e shenjtorit.

Vendndodhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ishujt ndahen nga një kufi ndërkombëtar, i cili gjithashtu përcakton vijën ndërkombëtare të datës në atë zonë, rreth 2 kilometres (1.2 mi) nga çdo ishull, në 168°58'37"W. Në pikat e tyre më të afërta, të dy ishujt janë rreth 3.8 kilometres (2.4 mi) veç. [2] Banimi i vogël në ishullin Little Diomede është i përqendruar në anën perëndimore të ishullit në fshatin Diomede .

Ishulli Big Diomede është pika më lindore e Rusisë.

Ishujt Diomede përmenden shpesh si ndalesa të ndërmjetme të mundshme për urën ose tunelin hipotetik ( kalimi i ngushticës së Beringut ) që përfshin ngushticën e Beringut . [3]

Gjatë dimrit, një urë akulli zakonisht përshkon distancën midis këtyre dy ishujve; prandaj gjatë këtyre kohërave është teorikisht e mundur (edhe pse jo e ligjshme, pasi udhëtimi ndërmjet dy ishujve është i ndaluar) të ecësh në këmbë midis Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Two of the world's largest countries, Russia and the United States, at their closest points are separated by 2.4 miles, but are 21 hours apart! Find out how ... | ePaper | DAWN.COM". epaper.dawn.com (në anglisht). 18 nëntor 2017. Marrë më 2018-06-21.
  2. ^ "Yesterday and Tomorrow Islands". earthobservatory.nasa.gov (në anglisht). 2018-01-27. Marrë më 2021-01-30.
  3. ^ "Could a Russia–US rail tunnel be built?". BBC News. 21 tetor 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)