Ishujt e Ksamilit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ishujt e Ksamilit
Fshat
Ishujt e Ksamilit
Ishujt e Ksamilit is located in Shqipëria
Ishujt e Ksamilit
Ishujt e Ksamilit
Ishujt e Ksamilit (Shqipëria)

Koordinatat:39°46′27″V 19°59′39″L / 39.774121°V 19.994136°L / 39.774121; 19.994136Koordinatat: 39°46′27″V 19°59′39″L / 39.774121°V 19.994136°L / 39.774121; 19.994136

Shteti: Shqipëria
Qarku: Qarku i Vlorës
Rrethi: Rrethi i Sarandës
Komuna: Komuna Ksamil
Sipërfaqja: 7.1 ha km²
Popullsia: 0 banorë
Targat e automjeteve: SR
Përdorimi i stampës

Ishujt e Ksamilit ose Ishujt e Tetranisit janë katër ishuj të vogël që ndodhet në rrethin e SarandësjugShqipërisë. Ishujt janë të largët dhe mund të arrihen vetëm me anije. Fshati i Ksamilit, sipas të cilit ishujt janë të emëruar, është i vendosur në lindje të ishujve. Ishulli përmban disa restorante të cilat janë të arritshme me varka.

Mbrëmje në Ishujt e Ksamilit

Zonat e kombinuar e katër ishujve të Ksamilit është 7,1 ha dhe janë pjesë e Parkut Kombëtar të Butrintit.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Agjendia Kombëtare e Turizmit" (PDF). Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 31 korrik 2009. Marrë më 31 korrik 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]