Jump to content

Jüri Ratas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jüri Ratas
Kryeministri i 17-të i Estonisë
Në detyrë
23 nëntor 2016 – në vazhdim
Paraprirë ngaTaavi Rõivas
Kryetar i Tallinn
Në detyrë
15 nëntor 2005 – 5 prill 2007
Paraprirë ngaTõnis Palts
Pasuar ngaEdgar Savisaar
Të dhëna vetjake
U lind më2 korrik 1978
Tallinn, Estoni
Bashkëshortja/etKarin Ratas
Fëmijët3
ArsimimiUniversiteti Teknik i Talinit
Universiteti i Tartus

Jüri Ratas (lindi më 2 korrik 1978) është politikan estonezë dhe Kryeministri i Estonisë. Ai ishte kryetar i Talinit prej 2005 deri më 2007.

Në zgjedhjet parlamentare 2015, Ratas rizgjodh me 7,932 vota.[1] Në mars ai u zgjodh si nënkryetari i dytë i Riigikogut.[2]

Pasi kabineti i dytë i Taavi Rõivas u nda në nëntor 2016, për shkak të luftës së brendshme, filluan bisedimet e koalicionit ndërmjet Partisë Qendrore, Partisë Social Demokrate dhe Pro Patria dhe Res Publica Union.[3] Më 19 nëntor, të tre partitë ranë dakord mbi kushtet e koalicionit të ri të udhëhequr nga Ratas.[4] Ratas u betua si kryeministër i Estonisë më 23 nëntor.[5]

  1. ^ "Riigikogu valimised 2015: Detailne hääletamistulemus". Vabariigi Valimiskomisjon. Marrë më 30 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Eiki Nestor re-elected as Parliament Speaker, Seeder and Ratas as deputies". ERR. 30 mars 2015. Marrë më 30 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Prime Minister loses no confidence vote, forced to resign". ERR. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Coalition agreement ready, ministries distributed". ERR. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "49th cabinet of Estonia sworn in under Prime Minister Jüri Ratas". ERR. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]