Jüri Ratas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jüri Ratas
Ratas EP valimisdebatil.IMG 3739.JPG
Kryeministri i 17-të i Estonisë
23 nëntor 2016 – në vazhdim
Paraardhësi: Taavi Rõivas
Kryetar i Tallinn
15 nëntor 20055 prill 2007
Paraardhësi: Tõnis Palts
Pasardhësi: Edgar Savisaar
Të dhënat personale
Lindi më: 2 korrik 1978
Lindi në: Tallinn, Estoni
Shkolla e kryer: Universiteti Teknik i Talinit
Universiteti i Tartus
Bashkëshortja Karin Ratas
Fëmijë 3
Feja: Ateist

Jüri Ratas (lindi më 2 korrik 1978) është politikan estonezë dhe Kryeministri i Estonisë. Ai ishte kryetar i Talinit prej 2005 deri më 2007.

Në zgjedhjet parlamentare 2015, Ratas rizgjodh me 7,932 vota.[1] Në mars ai u zgjodh si nënkryetari i dytë i Riigikogut.[2]

Pasi kabineti i dytë i Taavi Rõivas u nda në nëntor 2016, për shkak të luftës së brendshme, filluan bisedimet e koalicionit ndërmjet Partisë Qendrore, Partisë Social Demokrate dhe Pro Patria dhe Res Publica Union.[3] Më 19 nëntor, të tre partitë ranë dakord mbi kushtet e koalicionit të ri të udhëhequr nga Ratas.[4] Ratas u betua si kryeministër i Estonisë më 23 nëntor.[5]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Riigikogu valimised 2015: Detailne hääletamistulemus". Vabariigi Valimiskomisjon. Marrë më 30 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Eiki Nestor re-elected as Parliament Speaker, Seeder and Ratas as deputies". ERR. 30 mars 2015. Marrë më 30 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Prime Minister loses no confidence vote, forced to resign". ERR. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Coalition agreement ready, ministries distributed". ERR. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "49th cabinet of Estonia sworn in under Prime Minister Jüri Ratas". ERR. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]