J-Hope

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Jung Ho-seok (Hangul: 정호석, i lindur më 18 shkurt 1994), i njohur më mirë me emrin e tij të skenës J-Hope, është një reper, kompozitor, kërcimtar dhe producent rekordi nga Korea e Jugut. Në vitin 2013, J-Hope bëri debutimin e tij si anëtar i grupit të djemve nga Korea e Jugut, BTS, i menaxhuar nën Big Hit Entertainment.

J-Hope publikoi ​​për herë të parë diskun e tij solo, Hope World, botërisht më 1 mars 2018. Albumi u prit me një pritje pozitive. Debutimi i tij në numrin 63, e bëri atë artistin më të lartë korean në listat në Billbard 200 në kohën e publikimit të diskut të tij.

J-Hope tek Billboard Music Awards, më 1 Maj, 2019

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1994-2012: Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jung Ho-seok u lind më 18 shkurt, 1994, në GwangjuKoresë së Jugut, ku jetonte me prindërit e tij dhe motrën më të madhe. Para debutimit me BTS, ai ishte pjesë e një grupi kërcimi nëntokësor me emrin Neuron, dhe mori mësime kërcimi në Akademinë Muzikore të Gwangju. J-Hope kishte qenë relativisht i njohur për aftësitë e tij në kërcim edhe para debutimit të tij; ai fitoi çmime të ndryshme lokale për kërcim. Aftësitë e tij në kërcim përfundimisht e drejtuan atë të fitonte interes në të kënduarit gjithashtu, që e ndihmuan atë të bënte audicion si një stazhier idhull. Si stazhier, J-Hope u paraqit si reper me këngën nga Jo Kwon - "Animal", e cila u publikua në vitin 2012.

2013-tani: BTS[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 13 qershor 2013, J-Hope bëri debutimin e tij si anëtar i grupit BTSMnet's M! Countdown me këngën "No More Dream" nga debutimi i tyre i vetëm 2 Cool 4 Skool. Ai ishte anëtari i tretë që u bashkua me grupin si stazhier pas anëtarëve RM dhe Suga. J-Hope është angazhuar që në procesin e krijimit të çdo albumi në diskografinë e grupit BTS.

Më 14 qershor 2019, J-Hope me bashkëanëtarin në BTS, V, bashkëpunuan me Zara Larsson në një këngë me titull "A Brand New Day" për fonogramin e lojës mobile zyrtare të grupit BTS, BTS World.

2018-tani: Aktivitete solo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 1 mars 2018, J-Hope publikoi ​​diskun e tij të parë solo, Hope World, botërisht, së bashku me një video muzikore për titullin "Daydream". Disku debutoi në numrin 63 dhe arriti kulmin në numrin 38 në Billboard 200, duke e bërë atë artistin më të lartë korean në lista deri në atë pikë. Hope World gjithashtu arriti kulmin në numrin 35 në tabelën e albumeve kanadeze, dhe numrin 19 në tabelën Top Albumet e Repit në SHBA. "Daydream", që shkëlqeu në krye të tabelës e bëri J-Hope numër një nga dhjetë grupet koreane, përfshirë grupin e tij BTS, për të arritur numrin një. Suksesi i debutimit të tij personal e çoi atë të renditet i treti në Listën e Artistëve në Zhvillim. Ai është artisti i pestë korean dhe koreani i dytë solist pas PSY, për t'u vendosur në listën e Artist 100.

Më 27 shtator, 2019, J-Hope publikoi ​​këngën "Chicken Noodle Soup" në bashkëpunim me këngëtaren amerikane Becky G. Kënga debutoi në numrin 81 në Billboard Hot 100, me 9.7 milion transmetime dhe 11,000 shkarkime për javën që mbaroi më 4 tetor, duke e bërë J-Hope anëtarin e parë të grupit BTS të renditet në Hot 100 si soloist, i treti artist korean që renditet në tabelë (pas PSY dhe CL), dhe i gjashti artist korean i përgjithshëm për ta bërë këtë. "Chicken Noodle Soup" gjithashtu debutoi në numrin 1 në tabelën e Këngëve Botërore Digjitale dhe është kënga e dytë e J-Hope për të arritur këtë pas "Daydream" në vitin 2018.

J-Hope nga prapaskenat e videos muzikore e grupit të tij, BTS - "Boy With Luv"
J-Hope nga prapaskenat e videos muzikore e grupit të tij, BTS - "Boy With Luv"


Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri i tij i skenës, "J-Hope (제이 홉)" vjen nga dëshira e tij për të përfaqësuar shpresën për fansat e tij, si dhe të jetë "shpresa e grupit BTS" (anglisht: hope - shpresë). Është gjithashtu një referencë për mitin e kutisë së Pandorës, pasi pasi u hap kutia dhe të gjitha të këqijat brenda saj u përhapën në botë, e vetmja gjë që mbeti ishte shpresa.

Puna artistike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

J-Hope është përshkruar për pasjen e një toni optimist dhe energjik ndaj muzikës dhe performancave të tij. Disku i tij, Hope World, u përshkrua me një natyrë argëtuese dhe shumëllojshmëri zhanresh muzikore. Elementet lirike të diskut, veçanërisht kënga kryesore "Daydream”, u vlerësua nga revista Billboard për trajtimin e vështirësive me të cilat përballet një idhull në karrierën e vet, referencave të ndryshme letrare si dhe prezantimin e këndshëm të çështjeve serioze.

J-Hope citon natyrën aventureske të "Njëzet mijë legave nën det" të Zhyl Vernit dhe veprat e Kyle, Aminé dhe Joey Badass si ndikues në stilin e tij dhe punën në Hope World. Ideja e paqes ka paraqitur gjithashtu një bazë për shumë nga tekstet e tij, duke thënë se "do të ishte fantastike të bëhesh pjesë e paqes personale të dikujt përmes muzikës sime" në një intervistë për revistën Time. Ideja e "përfaqësimit të brezit modern" ka ndikuar gjithashtu në punën e tij në muzikën e grupit BTS.

Ai lëshoi ​​diskun e tij të parë, Hope World, më 1 Mars, një disk që "tregon krijimtari të jashtëzakonshme, personalitet të mirëfilltë dhe një kuptim koheziv drejtues."

Ndikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2018, ai së bashku me bashkëanëtarët në BTS u përuruan me Urdhrin e Meritës Kulturore të klasit të pestë nga Presidenti i Koresë së Jugut. Ai kishte postimin më të pëlqyer në botë në Twitter për vitin 2018 kur postoi "In My Feelings Challenge".

Trivia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • J-Hope është anëtari i tretë më i madh i grupit BTS.
 • Ai është kërcimtari kryesor në grup.
 • Ai është 25 vjeç në moshën ndërkombëtare dhe 26 vjeç në moshën koreane.
 • Atij i drejtohen si "dielli" i grupit për shkak të personalitetit të tij të ndritshëm dhe energjik.
 • Ngjyra e tij e preferuar është e gjelbërta.
 • Numri i tij i preferuar është numri 7.
 • Hobi i tij është të dëgjojë muzikë dhe të bëjë shopping.
  Signature of BTS' J-Hope.svg
  Nënshkrimi i J-Hope