Becky G

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Becky G
Becky G.jpg
Gomez në korrik 2016
Informacione
EmriRebbeca Marie Gomez
Lindja2 mars 1997
Inglewood, Kaliforni, Shtetet e Bashkuara
ZhanriHip hop, R&B, pop, reggaeton,[1]
Label
Vite aktiv2008-prezent
Webfaqja
www.iambeckyg.com

Rebbeca Marie Gomez (lindi më 2 mars 1997),[2] e njohur gjithashtu si Becky G, është një këngëtare, kompozitore dhe aktore amerikane. Gomez së pari fitoi njohjen më 2011 kur filloi të postojë video nga vetja që mbulojnë këngë të popullarizuar në internet. Një nga videot e saj tërhoqi vëmendjen e prodhuesit Dr. Luke, i cili më pas i ofroi asaj një marrëveshje të përbashkët rekord me Kemosabe Records dhe RCA Records. Ndërsa po punonte për përpjekjen e saj debutuese, Gomez bashkëpunoi me artistë Will.i.am, Cody Simpson dhe Cher Lloyd. Debutimi i saj i parë zyrtar, "Becky from the Block" (2013), mori një pritje pozitive pas publikimit të tij. Ajo publikoi extended play e saj të debutuar, Play It Again (2013), më vonë po atë vit. Kënga e saj e dytë e vetme, "Can't Get Enough" (2014), paraqiti vokale të ftuar nga Pitbull dhe vazhdoi të kryesonte tabelën Latin Rhythm Airplay në Shtetet e Bashkuara.

Kënga e saj "Shower" (2014) hyri në top njëzet të toplistës Billboard Hot 100. Pas suksesit të "Shower", Gomez publikoi "Can't Stop Dancin'" (2014), "Lovin' So Hard" and "Break a Sweat" (2015) si e vetme nga albumi i saj i ardhshëm. Ajo u nis në një turne bashkë-drejtues me J Balvin përgjatë shtatorit dhe tetorit 2015, duke u shtrirë në të gjithë Shtetet e Bashkuara. Ajo portretizoi Valentina Galindo në dy episodet e serialit muzikor televiziv Empire, duke kontribuar dy këngë të reja në kolonën zanore të serialit të quajtur "Do It" dhe "New New". Gomez u shfaq në këngën "Superstar" (2016) me Pitbull. Ajo publikoi këngën e saj të parë spanjolle "Sola".

Në korrik 2017, ajo publikoi "Mayores", me reperin Bad Bunny, i cili kryesoi toplistat në Spanjë, Ekuador, Kili dhe El Salvador, ndërsa arriti numrin tre në toplistën e Billboard Hot Latin Songs. Suksesi i saj e bëri që ajo të bashkëpunonte me artistë si Daddy Yankee, French Montana dhe David Guetta, përveç që ishte akti i hapjes për grupin e vajzave Fifth Harmony, për pjesën e Amerikës Latine të PSA Tour të tyre, me shfaqje në Argjentinë, Kili, dhe Meksikë, po atë vit. Në prill të vitit 2018, ajo publikoi një tjetër hit të vetëm "Sin Pijama" me këngëtaren dominikane Natti Natasha, i cili gjithashtu hyri në pesë më të mirët e Hot Latin Songs, arriti në numrin një në Spanjë dhe 10-të më të mirë në disa vende. Në korrik 2018, Gomez publikoi "Zooted", duke paraqitur French Montana dhe Farruko, si kënga e saj e parë në gjuhën angleze në tre vjet. Më 27 shtator 2019, ajo paraqiti në remix "Chicken Noodle Soup" nga reperi dhe vallëtari nga Koreja e Jugut J-Hope e BTS.

Jetëshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rebbeca Marie Gomez lindi në 2 mars 1997,[3][2]Inglewood, Kaliforni.[4] Ajo është vajza e prindërve meksikano amerikanë Alejandra "Alex" dhe Francisco "Frank" Gomez.[3] Të katër gjyshërit e saj janë nga Jalisco, Meksikë, ndërsa prindërit e saj dhe shumica e familjes së saj kanë lindur në Shtetet e Bashkuara.[5] Gomez ka dy vëllezër dhe një motër më të vogël.[6] Në dhjetor 2017, ajo zbuloi se ka një gjysmë motër e cila ishte tetëmbëdhjetë vjeç.[7] Gomez u rrit në Moreno Valley dhe në moshën nëntë vjeç familja e saj humbi shtëpinë e tyre dhe u zhvendos në garazhin e konvertuar të shtëpisë së gjyshërve të saj për shkak të problemeve financiare.[4] Gomez filloi të punonte punë me kohë të pjesshme për të ndihmuar në mbështetjen e familjes së saj, duke bërë reklama dhe zë prapaskenës. Ajo kishte atë që ajo e përshkroi si një "krizë të jetës së mesme" kur ishte nëntë vjeç, dhe vendosi që dëshironte të ndiqte një karrierë muzikore.[4] Fillimisht ajo ndoqi shkollën publike, megjithëse iu desh të bënte shkollimin në shtëpi për shkak të ngacmimeve.[8] Ajo pretendoi se në një moment ajo u hodh nga vajza të shumta ndërsa ishte në banjë, dhe ishte një shënjestër e shpeshtë për shkak të punëve të saj në industrinë e argëtimit.[9]

Gomez u shfaq në filmin e shkurtër El Tux (2008) si Claudia Gómez dhe si Nina në filmin televiziv Discovery Channel La estación de la Calle Olvera (2008).[10][11] Ajo u bë anëtare e një grupi vajzash të quajtur G.L.A.M. në vitin 2009,[12][13] dhe më vonë u bashkua me B.C.G., një tjetër grup vajzash.[14] Ajo filmoi një video muzikore si pjesë e G.L.A.M. për një këngë të titulluar "JellyBean" në vitin 2009. Gjatë kësaj kohe, Gomez gjithashtu filloi të regjistrojë veten duke kënduar dhe këngë rap duke përdorur Garageband, dhe krijoi një llogari në YouTube për të postuar covers e këngëve të njohura në internet.[8] Ajo gjithashtu filloi të shkruante këngët e saj, dhe në moshën trembëdhjetë vjeç kishte mësuar veten se si të luante kitarë.[4] Gomez u miqësua me duetin e prodhimit The Jam kur ishte trembëdhjetë vjeç, i cili pëlqeu punën e shkruar të Gomez.[9] Treshja filloi të punojë në material së bashku, duke rezultuar në covers e këngëve "Otis" (2011), "Lighters" (2011), "Novacane" (2011) "Take Care" (2011), "Boyfriend" (2011), dhe një këngë origjinale "Turn the Music Up".[9] Këto këngë ishin menduar të ishin pjesë e një mixape, të titulluar @itsbeckygomez, megjithëse ky projekt nuk u realizua kurrë.[4] Covers e saj e "Otis" tërhoqi vëmendjen e producentit Dr. Luke, i cili kishte punuar me artistë, përfshirë Britney Spears dhe Miley Cyrus, ndër të tjerë.[4] Luke caktoi një takim me Gomez dhe i kërkoi asaj të luante kitarë për të; ai më vonë e nënshkroi atë në etiketën e tij të rekordeve Kemosabe Records, përmes RCA Records.[9]

Karriera muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në gusht, ndërsa po punonte në albumin e saj debutues, Gomez publikoi këngën e saj të parë, "Problem", duke shfaqur Will.i.am, e cila më pas u bë remix në "Problem (The Monster Remix)" në shtator, për filmin e Sony Pictures Animation Hotel Transylvania; kënga shërbeu si një prezantuese promovuese dhe gjithashtu u shfaq në film në muzikën përmbyllëse.[15] Gomez dhe Will.i.am kanë filmuar një video muzikore për këngën; ai paraqet të dy artistët në një hotel ndërsa shfaqen skena nga filmi.[4] Ajo është paraqitur në këngën e Cody Simpson "Wish U Were Here" (2012), e performuar si kënga e vetme e dytë nga albumi i saj debutues në studio më 7 gusht.[16] Ajo ka punuar me Cher Lloyd në këngën "Oath", e publikuar më 2 tetor si kënga e vetme e katërt nga albumi i saj debutues.[17] Kënga pati sukses, duke u bërë e para e Gomez që u rendit në toplistën Billboard Hot 100.[18] Ajo gjithashtu ka punuar me Michel Teló në një remix të këngës së tij "Ai Se Eu Te Pego" në EP-në e tij në Mbretërinë e Bashkuar më 14 tetor. Gomez është paraqitur në një remix të top dhjetë tekes më të mirë të Kesha "Die Young" (2012) së bashku me Juicy J dhe Wiz Khalifa; remix u paraqit në edicionin luksoz japonez të albumit të dytë në studio të Kesha, Warrior (2012).[19]

Më 8 prill 2013, Gomez publikoi "Becky from the Block" si tekja e saj e parë zyrtar.[20] Kënga është një cover e tekes së Jennifer Lopez të vitit 2003 "Jenny from the Block". Gomez filmoi një video muzikore në lagjen e saj, me vetë Lopez duke realizuar një cameo në klip.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në qershor 2016, u konfirmua se Gomez është në një lidhje me futbollistin profesionist amerikan, Sebastian Lletget.[21][22][23]

Ndërsa ishte në turne me Fifth Harmony në tetor 2017, Gomez pësoi një "sulm tifoz jashtë kontrollit" ndërsa ishte në Mexico City. Kur dilte nga hoteli, roje e saj e sigurisë u përpoq të largoj fansat. Ajo u tërhoq nga disa fansa që donin të bënin fotografi me të. Gomez shkoi në Snapchat për të folur në lidhje me incidentin dhe gjithashtu zbuloi se ajo është marrë me ankth, duke shpjeguar pse vrapoi gjatë trazirës.[24][25]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Diskografia e Beck G.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat
Viti Titulli Roli[26] Shënimet
2008 El Tux Claudia Gómez Film i shkurtër
2017 Power Rangers Trini (Ranger i verdhë)
2018 Gnome Alone Chloe Dublimi
2018 A.X.L. Sara Reyes
Serialet
Viti Titulli Roli[27] Shënimet
2008 La estación de la Calle Olvera Nina Film televiziv
2014 Mahomie Madness Epizodi: "Austin Mahone Shows His Tour Bus and Hangs with Becky G" (epizodi 33)
2014 Teens Wanna Know Epizodi: "DJ Young Slade & Flips Audio Headphones Review" (sezoni 3, epizodi 19)
2014 Tu día alegre Epizodi: "Gabriel Valenzuela y Río Roma"
2015 Austin & Ally Epizodi: "Dancers & Ditzes" (epizodi 77)
2015 Empire Valentina Galindo Epizodet: "Without a Country" (sezoni 2, epizodi 2)
"Fires of Heaven" (sezoni 2, epizodi 3)
2018 La Voz... Argentina Mentor i trajnerit Axel

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Oreo: Home Sweet Home feat. Becky G" (në anglisht). Massive Music. Marrë më 19 qershor 2020. As Becky G is known for ranging from hip hop, R&B and pop to reggaeton
 2. ^ a b "Becky G: 21 Under 21 (2014)". Billboard (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 dhjetor 2014. Marrë më 4 janar 2015.
 3. ^ a b "Becky G dreams of being the next Jennifer Lopez" (në anglisht). Los Angeles Times. 19 gusht 2013.
 4. ^ a b c d e f g "Becky G dreams of being the next Jennifer Lopez". Los Angeles Times (në anglisht). 19 gusht 2013. Arkivuar nga origjinali më 29 shtator 2013. Marrë më 16 tetor 2019.
 5. ^ Mendizaba, Amaya (May 29, 2014) Becky G, Dr. Luke Land First Latin No. 1 With 'Can't Get Enough'. Billboard.com
 6. ^ "Becky G. Has a Stylish Photo Shoot with Her Siblings". Twist Magazine (në anglisht). 23 dhjetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 17 shtator 2016. Marrë më 31 gusht 2016.
 7. ^ Pisquini, Maria (29 dhjetor 2017). "Becky G Reveals She Has a Half-Sister in Emotional Post: 'We Met for the First Time This Year'". People Music (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 janar 2018. Marrë më 8 janar 2018.
 8. ^ a b "How Becky G Had a Midlife Crisis at Nine and Hit With Pitbull By 17". Rolling Stone (në anglisht). 17 qershor 2014. Arkivuar nga origjinali më 5 janar 2015. Marrë më 4 shtator 2016.
 9. ^ a b c d "MTV Biography – Becky G" (në anglisht). MTV. Arkivuar nga origjinali më 26 tetor 2015. Marrë më 15 gusht 2020. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
 10. ^ "La estación de la Calle Olvera (2008)". IMDb (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 shkurt 2017. Marrë më 4 shtator 2016.
 11. ^ Carter, Brooke (16 gusht 2017). "Becky G Net Worth 2018 – How Wealthy is the Singer Now?" (në anglisht). Marrë më 11 shkurt 2019.
 12. ^ "Why We Love Becky G + Bio". Kidzworld (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më nëntor 17, 2015. Marrë më tetor 30, 2015.
 13. ^ "Monday Memos: Becky G…the rising pop star whose songs you're going to be singing in the shower throughout 2015 | celindareyesblog". celindareyesblog.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më nëntor 17, 2015. Marrë më tetor 30, 2015.
 14. ^ "Becky G's Biography – Free listening, videos, concerts, stats and pictures at Last.fm". last.fm (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më shkurt 28, 2016. Marrë më tetor 30, 2015.
 15. ^ "Problem – Single by Becky G" (në anglisht). iTunes Store. Arkivuar nga origjinali më shtator 25, 2012. Marrë më mars 2, 2013.
 16. ^ "Wish U Were Here (feat. Becky G) – Single by Cody Simpson on Apple Music" (në anglisht). iTunes Store. 14 gusht 2012. Arkivuar nga origjinali më shtator 24, 2016. Marrë më 4 shtator 2016.
 17. ^ "Sticks & Stones by Cher Lloyd on Apple Music" (në anglisht). iTunes Store. 2 tetor 2012. Arkivuar nga origjinali më 11 qershor 2016. Marrë më 4 shtator 2016.
 18. ^ "Cher Lloyd - Chart History". Billboard (në anglisht). 12 janar 2013. Arkivuar nga origjinali më 17 dhjetor 2018. Marrë më 11 dhjetor 2018.
 19. ^ "Warrior (Japan Deluxe Version)" (në anglisht). iTunes Store. Arkivuar nga origjinali më 20 prill 2015. Marrë më 6 prill 2015.
 20. ^ "Becky from the Block – Single by Becky G" (në anglisht). iTunes Store. Arkivuar nga origjinali më nëntor 5, 2013. Marrë më mars 2, 2013.
 21. ^ "Becky G Pens Sweet Message to Love Sebastian Lletget after He Suffers Injury 'WE GOT YOUR BACK'". HOLA! USA (në anglisht). 11 mars 2019. Marrë më 30 prill 2019.
 22. ^ Hansen, Lena (17 janar 2018). "Becky G and Boyfriend Sebastian Lletget's Most Romantic Moments". PEOPLE (në anglisht). Marrë më 30 prill 2019.
 23. ^ Behar, Deidre (15 dhjetor 2017). "Becky G Reveals Boyfriend Sebastian Lletget Is the One! (Exclusive)". ETonline (në anglisht). Marrë më 30 prill 2019.
 24. ^ Reilly, Kaitlin (10 tetor 2017). "Becky G Was Brought To Tears After A Fan Got Too Rough". Refinery 29 (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 tetor 2017. Marrë më 13 tetor 2017.
 25. ^ Ginsberg, Gabriella (10 tetor 2017). "Becky G Breaks Down Sobbing After She's 'Hurt' In Ugly Fan Encounter: 'I'm A Human Being'". Hollywood Life (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 tetor 2017. Marrë më 13 tetor 2017.
 26. ^ "Becky G to play 'Sara' in full feature film 'Miles'". OH NO THEY DIDN'T! (në anglisht). 31 gusht 2016. Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2017. Marrë më 24 shkurt 2018.
 27. ^ Garibaldi, Christina (7 tetor 2015). "BECKY G GOT UP IN COOKIE'S FACE DURING 'EMPIRE' FILMING AND IT WAS THE WRONG MOVE" (në anglisht). MTV News. Arkivuar nga origjinali më 23 shkurt 2018. Marrë më 24 shkurt 2018.