Jakobi (bir i Alfeut)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Jakobi i Vogli
Ikona greke e shekullit të 13-të nga Manastiri i Shën Gjon Teologut në Patmos
Apostulli dhe Dëshmor
Lindurrr. shekullit të 1-rë pes
Galilea, Judaea, Perandoria Romake
Vdekurrr. 62 e.r.
Jeruzalemi, Judaea, ose Aegyptus, Perandoria Romake
Nderuar nëTë gjitha konfesionet e krishtera që nderojnë shenjtorët
Festa1 maj (Kungimi Anglikan),
3 maj (Kisha Katolike Romake),
9 tetor (Kisha Ortodokse Lindore)
AtributeCarpenter's saw; fuller's club
PatronazhiApothecaries; druggists; dying people; Frascati, Italy; fullers; milliners; Monterotondo, Italy; pharmacists; Uruguay[1]

Jakobi, biri i Alfeut (Greqisht: Ἰάκωβος, Iakōbos; Aramaisht: ܝܥܩܘܒ ܒܪ ܚܠܦܝ[2]; Hebraisht: יעקב בן חלפי Ya'akov ben Halfai; Koptisht: ⲓⲁⲕⲱⲃⲟⲥ ⲛⲧⲉ ⲁⲗⲫⲉⲟⲥ; Arabisht: يعقوب بن حلفى, Ya'qūb bin Halfā) ishte një nga Dymbëdhjetë Apostujt e Jezusit, i cili u shfaq me këtë emër në të tre listat e apostujve të Ungjijve Sinoptikë. Ai identifikohet përgjithësisht me Jakobin e Vogël (greqisht Ἰάκωβος ὁ μικρός Iakōbos ho mikros) dhe i njohur zakonisht me atë emër në traditën kishtare. Sipas përkthimit, ai është emërtuar gjithashtu si "I Vogli" ose "i Riu". Ai dallohet nga Jakobi, i biri i Zebedeut dhe në disa interpretime edhe nga Jakobi, vëllai i Jezusit (Jakobi i Drejti).[3] Ai shfaqet vetëm katër herë në Dhiatën e Re, çdo herë në një listë të dymbëdhjetë apostujve.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Catholic Forum Patron Saints Index: James the Lesser Arkivuar qershor 25, 2007, tek Wayback Machine
  2. ^ Bible, Tools (9 shtator 2020). "Bible reverse engineering". BIBLE TOOLS (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2020. Marrë më 9 shtator 2020.
  3. ^ "Saint-James. Apostle, son of Alphaeus". Encyclopædia Britannica (në anglisht). Encyclopædia Britannica, Inc.
  4. ^ Matthew 10:3, Mark 3:18, Luke 6:12–16 dhe Acts 1:13