James Prescott Joule

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
James Prescott Joule
James Joule - fizikantë
U lind në24 dhjetor 1818
Vdiq11 tetor 1889
KombësiaBritanez
Njohur përLigji i parë i termodinamikës
Karriera shkencore
FushatFizikë
InfluencesJohn Dalton
John Davies

James Prescott Joule (24 dhjetor 1818 - 11 tetor 1889) ishte fizikantë dhe matematikan anglezë. Joule studioi natyrën e nxehtësisë dhe zbuloi lidhjen e saj me punën mekanike. Kjo çoi në ligjin e ruajtjes të energjisë, e cila çoi deri në zhvillimin e ligjin e parë të termodinamikës.

Njësia rrjedhëse SI i energjisë, xhuli, u emërua pas James Joule. Ai punoi me Kelvinin për të zhvilluar shkallën absolute të temperaturës, i cili u quajt shkalla Kelvin. Ai zbuloi lidhjen mes rrymën elektrike nëpërmjet rezistorit dhe shpërndarjes së nxehtësisë, i cili u quajt ligji i parë i xhulit.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Djali i Benjamin Joule dhe gruaja e tij, Alice Prescott, Joule lindi në Salford.[1]

Joule ishte mësuar si i ri nga shkencëtari i famshëm John Dalton dhe ishte ndikuar nga kimisti William Henry nga inxhinierët Peter Ewart dhe Eaton Hodgkinson. Ai ishte magjepsur nga elekticiteti dhe ai me vëllain e tij eksperimentuan duke jepur tronditje elektrike njërit tjetrit dhe shërbëtorëve të familjes.

Teoria e kinetikës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kinetika është shkenca e lëvizjes. Joule ishte nxënësi i Dalton dhe nuk është e befasushme që ka mësuar në teorinë atomike, edhe pse kishte shumë shkencëtar në kohën e tij që ishin skeptik. Ai ishte një nga njerëzit që neglizhoi punën e John Herapathteorinë kinetike të gazës. Ai u ndikua më thellësisht nga letra e Peter Ewart mbi masën e lëvizjes së forcës.

Joule preceptoi lidhjen mes zbulimit të tij dhe teorisë kinetike të nxehtësisë. Shënimet e tij laboratorike zbuloi se ai besonte që nxehtësia të jetë në formën e rrotullimit, në vend se mocion përkthyes.

Joule nuk mund t'i rezistonte gjetjes së paraardhësve të pikëpamjeve të tij në Francis Bacon, Isaac Newton, John Locke, Benjamin Thompson dhe Humphry Davy.

Familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1847, ai u martua me Alice Grimes. Martesa e tyre ishte e shkurt dhe ajo vdiq në vitin 1854.[2]

Ata kishin tre fëmijë, Benjamin Arthur Joule (1850–1922), Alice Amelia (1852-1899) Henry (born 1854, i cili vdiq tri javë më vonë).[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ BIOGRAPHICAL INDEX OF FORMER FELLOWS OF THE ROYAL SOCIETY OF EDINBURGH 1783 – 2002 (PDF). The Royal Society of Edinburgh. korrik 2006. ISBN 0 902 198 84 X. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 24 janar 2013. Marrë më 27 tetor 2017. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ BIOGRAPHICAL INDEX OF FORMER FELLOWS OF THE ROYAL SOCIETY OF EDINBURGH 1783 – 2002 (PDF). The Royal Society of Edinburgh. korrik 2006. ISBN 0 902 198 84 X. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 24 janar 2013. Marrë më 27 tetor 2017. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Donald S. L. Cardwell (1991). James Joule: A Biography. Manchester University Press. fq. 285. ISBN 978-0-7190-3479-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)