Jump to content

Jarmak

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Oleksandër Jarmak (24 tetor 1991) është një muzikant hip-hopi ukrainas. Ai interpreton këngë në rusisht dhe ukrainisht. Temat e këngëve të tij përmbajnë nota humori dhe dashurie deri te padrejtësitë sociale. Jarmaku gjithashtu është shfaqur në serialin Yak hartuvavsya Style.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në verën e vitit 2011, Oleksandër filloi t'i publikonte këngët e tij në VK (rrjet social i ngjashëm me Facebook-un) të cilat më vonë ato u publikuan në YouTube. Në dhjetor të atij viti, ai publikoi videoklipin e tij të parë, i cili arriti më shumë se 50,000 shikime në një natë dhe një milion brenda dy javësh. Gjatë vitit 2012, Jarmaku prezantoi videot muzikore më të suksesshme dhe një album të plotë. Në vitin 2013, muzikanti mbështeti protestat në mbrojtje të të drejtave të Pavlishenkos dhe shkroi këngën "Liria për të ndershëm".

Oleksandri gjithashtu i kushtoi vëmendje shfaqjeve të drejtpërdrejta, duke vizituar qytete të ndryshme të Ukrainës.

Në vitin 2013, videoklipi për këngën "Serdze pazana" pati një shikueshmëri të madhe te të gjithë artistët rusishtfolës në YouTube, përveç kësaj, portali "New Rap" e nominoi videoklipin si "videon e vitit". Albumi i dytë i artistit u prezantua po atë vit.

Më 26 tetor 2013, kanali televiziv "NLO" publikoi komedinë me 24 episode "Yak hartuvavsya Style", e cila tregon jetën dhe zhvillimin e Oleksandër Jarmakut. Më 24 tetor 2014, u publikua sezoni i dytë i serialit.

Jarmaku mori pjesë në ngjarjet e Euromaidanit dhe konfrontimet në rrugën "Hrushevski". Në shkurt të 2014-s, së bashku me MC TOF (Andri Tofetski), ai publikoi një video muzikore "22", e cila ndërthur me sukses tekstet patriotike dhe hip-hopit. Për këtë video, Jarmaku mblodhi videodokumentare nga ngjarjet e Euromaidan-it duke i modifikuar ato. Kënga u bë e njohur ngado.

Më 21 Mars 2015, u prezantua në rrjetet sociale albumi i tretë "Made in UA".

Më 7 Prill 2017, publikoi albumin e tij të katërt "Restart", i cili përmbante 16 këngë. Në veçanti, kënga e parë ukrainase e quajtur "Tvoi sny".

Më 11 nëntor 2017, Jarmaku festoi 5vjetorin e karrierës, duke bërë shfaqjen e parë të madhe në një nga arenat më të mëdha të koncerteve të Kievit STEREOPLAZA.

Më 6 dhjetor 2018, në Ditën e Forcave të Armatosura të Ukrainës, Jarmaku dhe nënshkruesja ukrainase Svitlana Tarabarova publikuan një këngë "VOIN", që i kushtohej ushtrisë ukrainase.

Më datë 22 Gusht 2021, ai publikon një video për këngën "Potriben zhyvym", kushtuar legjendave të gjalla të Ukrainës. Në protagonistë Serhiy Zhadan, Yevheniy Yanovych, Denys Bihus, Oleksandr Polozhynskyi, Oleh Mykhailyuta (Fahot), Oleksandr Sydorenko (Fozzy), Svitlana Tarabarova, Valerii Markus, Vitaliy Deineha, Maksym Beleninchy, dhe Zhzhinik.

Gjatë pushtimit rus të Ukrainës në vitin 2022, Jarmaku iu bashkua Forcave të Mbrojtjes Territoriale, e cila është pjesë e Forcave të Armatosura të Ukrainës. [1]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumi viti Formati Etiketa
YaSIutuba (Unë jam nga YouTube) 2012 Albumi Muzika Yarmak
Albumi Vtoroi (Albumi i dytë) 2013 Albumi Muzika Yarmak
Horod Svobody (Album Stolnyi hrad, Qyteti i Lirisë) 2014 Albumi Stolnyi hrad
Prodhuar në UA 2015 Albumi
Rifillo, fillo përsëri 2017 Albumi
Vija e Kuqe 2020 Albumi

ReferimeUk[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Yakovleva, Anna (2022-02-26). "Будут защищать Украину. Хлывнюк, Ярмак и Задворный вступили в тероборону". Obozrevatel (në ukrainishit). Marrë më 2022-03-13.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjuhë e panjohur (lidhja)