Jaux

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jaux
Jaux
Bashkia dhe monumenti kushtuar të vrarëve
Administration
Shteti Drapeau de la France Franca
Rajoni Hauts-de-France
Departamenti Oise
Kryebashkiaku Sidonie Muselet
ZIP kodi 60880
Demografia
Quajtja Jauxarë, Jauxare
Popullsia 2 300 hab. (2019 en diminution de 4,76 % par rapport à 2013)
Dendësia 267 hab./km2
Gjeografia
Skajet e lartësisë Min. 31 m

Max. 125 m
Sipërfaqja 8,63 km2
Vendndodhja
Vendndodhja në hartën e departamentit Oise:
Voir sur la carte topographique de l'Oise
Jaux
Lidhje
Faqja web http://www.mairie-jaux.fr/

Jaux është një komunëdepartamentin Oise në rajonin Hauts-de-France Francës.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna ndodhet në departamentin Oise, në luginën e mesme të Oise dhe pranë bregut të djathtë të këtij lumi, në jug-perëndim të Compiègne [1] . Largësia me kryeqytetin, në jugperëndim, është 67 km [2] . Jauxi hyn në njësinë urbane të Compiègne-së e përbërë nga katërmbëdhjetë komuna me gjithsej 70 610 banorë në 2009 [3] , [4] .

Rruga kryesore e Jaux.

Fshati është i organizuar përreth rrugës kryesore, duke patur shtëpi të rreshtuara në skajet e saj. Përveç zonës tregtare Jaux-Venette në skajin verilindor të komunës, Jauxi mbetet një komunë rurale, territori i së cilës është kryesisht i mbuluar me tokë bujqësore, e alternuar me disa pyje të vegjël në kodrat sipër fshatit. Aty janë të shpërndara tre fshatra: Dizocourt, në lartësitë e rrafshnaltës midis Jaux dhe Armancourt në një lartësi prej 91  m ; les Tartres, në perëndim të fshatit ; dhe Varanval, në veriperëndim. Hani Boucquy, në veri të Varanval-it, pothuajse është zhdukur.Stampa:Communes limitrophes

Transporti dhe udhëtimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në qendër të fshatit ndodhet Stacioni i Jauxit, një pikë e thjeshtë ndalimi pa sportel biletarie, e vendosur në linjën nga Creil në Jeumont . Shërbehet nga një pjesë e trenave omnibus TER Hauts-de-France (lidhja Compiègne - Paris).

Toponimia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prejardhja e emrit të fshatit Jaux është e paqartë. Ne e shohim të detajuar për herë të parë në vitin 657 (diploma e Clotaire III ) në formën Gellis që ndoshta do të hamendësonte fjalën latinisht Gellius . Emri i saj u shndërrua në Gallis Villa (rreth 1210), pastaj Jaulx (1245) dhe me kalimin nga Frëngjishtja e Vjetër në atë të Re, Jaux rreth 1258. Catégorie:Article à référence nécessaire

  1. ^ "Orthodromie entre Jaux et Compiègne". Localisation Interactive, Orthodromie et Navigation (lion1906). Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 18 octobre 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!).
  2. ^ "Orthodromie entre Jaux et Paris". Localisation Interactive, Orthodromie et Navigation (lion1906). Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 18 octobre 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!).
  3. ^ "Composition communale de l'agglomération : 60502-Compiègne". le site de l'Insee. Marrë më 18 octobre 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!).
  4. ^ "Résumé statistique - unité urbaine de Compiègne" (PDF). le site de l'Insee. Marrë më 18 octobre 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur].