Jens Stoltenberg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jens Stoltenberg
Stoltenberg në vitin 2023.
13th Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s
Titullar
Në detyrë
1 tetor 2014
ZëvendësAlexander Vershbow
(2014–2016)
Rose Gottemoeller
(2016–2019)
Mircea Geoană
(2019–present)
Paraprirë ngaAnders Fogh Rasmussen
34th Prime Minister of Norway
Në detyrë
17 tetor 2005 – 16 tetor 2013
MonarkuHarald V
Paraprirë ngaKjell Magne Bondevik
Pasuar ngaErna Solberg
Në detyrë
17 mars 2000 – 19 tetor 2001
MonarkuHarald V
Paraprirë ngaKjell Magne Bondevik
Pasuar ngaKjell Magne Bondevik
Leader of the Opposition
Në detyrë
16 tetor 2013 – 14 qershor 2014
KryeministriErna Solberg
Paraprirë ngaErna Solberg
Pasuar ngaJonas Gahr Støre
Në detyrë
19 tetor 2001 – 17 tetor 2005
KryeministriKjell Magne Bondevik
Pasuar ngaErna Solberg
Leader of the Labour Party
Në detyrë
10 nëntor 2002 – 14 qershor 2014
ZëvendësHill-Marta Solberg
Helga Pedersen
Paraprirë ngaThorbjørn Jagland
Pasuar ngaJonas Gahr Støre
Minister of Finance
Në detyrë
25 tetor 1996 – 17 tetor 1997
KryeministriThorbjørn Jagland
Paraprirë ngaSigbjørn Johnsen
Pasuar ngaGudmund Restad
Minister of Industry and Energy
Në detyrë
7 tetor 1993 – 25 tetor 1996
KryeministriGro Harlem Brundtland
Paraprirë ngaFinn Kristensen (si Ministër i Industrisë)
Pasuar ngaGrete Faremo (si Ministër i Naftës dhe Energjisë)
Member of the Norwegian Parliament
Në detyrë
1 tetor 1993 – 30 shtator 2017
ZëvendësAnders Hornslien
Inger Lise Husøy
Ragnar Bøe Elgsaas
Truls Wickholm
Håkon Haugli
Njësia zgjedhoreOslo
Të dhëna vetjake
U lind mëStampa:Data e lindjes dhe mosha
Oslo, Norvegji
Partia politikeLabour
Bashkëshortja/et
(m. 1987)
Fëmijët2
Prindër(it)Karin Heiberg
Thorvald Stoltenberg
ShkollimiUniversity of Oslo (Cand.oecon.)
Nënshkrimi
Faqja në rrjetOfficial Facebook
Official Twitter
Shërbimi ushtarak
Aleanca Norway
Dega/shërbimi Norwegian Army

Jens Stoltenberg (lindur më: 16 mars 1959) është një politikan norvegjez i cili ka shërbyer si sekretari i 13-të i përgjithshëm i NATO-s që nga viti 2014.[1][2] Anëtar i Partisë së Punës të Norvegjisë, ai ka shërbyer më parë si kryeministri i 34-të i Norvegjisë nga viti 2000 deri në vitin 2001 dhe përsëri nga 2005 deri në 2013.

I lindur në Oslo si djali i diplomatit dhe politikanit të shquar Thorvald Stoltenberg dhe Karin Stoltenberg, Stoltenberg ndoqi shkollën Oslo Waldorf dhe Shkollën e Katedrales së Oslos përpara se të diplomohej për ekonomi në Universitetin e Oslos në 1987. Gjatë studimeve të tij, ai punoi si gazetar dhe drejtoi krahun rinor të Laburistëve nga viti 1985 deri në 1989.

Ai e filloi karrierën e tij në qeveri si sekretar shteti në Ministrinë e Mjedisit në vitin 1990 dhe u zgjodh në Storting në vitin 1993. Ai shërbeu si Ministër i Industrisë dhe Energjetikës nga viti 1993 deri në 1996 dhe ministër i Financave nga 1996 deri në 1997. Ai ishte Kryeministër nga viti 2000 deri në vitin 2001, ishte lider i Partisë së Punës nga viti 2002 në 2014 dhe shërbeu si Kryeministër për herë të dytë nga viti 2005 deri në vitin 2013. Një vit më pas, ai u emërua sekretari i 13-të i përgjithshëm i NATO-s dhe mandati i tij u zgjat më pas katër herë nga krerët e shteteve dhe qeverive të NATO-s.

Stoltenberg është përshkruar si një politikan i kujdesshëm, që i përket krahut të djathtë të socialdemokracisë.[3] Kur u bë kryeministër në vitin 2000, ai u portretizua si "norvegjezi Toni Bler",[4] dhe politikat e tij u frymëzuan nga axhenda e Laburistëve të Ri të Blair-it; qeveria e tij e parë mbikëqyri privatizimin më të përhapur nga çdo qeveri norvegjeze deri në atë datë.[5] Stoltenberg tha se ai ishte i frymëzuar dhe donte të mësonte nga politikat e Blair.[6][7] Si zyrtari i dytë më jetëgjatë në historinë e NATO-s, Stoltenberg ka punuar për të zgjeruar aleancën në Evropën Lindore, për të forcuar aftësitë ushtarake të aleancës në përgjigje të Luftës Ruso-Ukrainase dhe mandati i tij përkoi me rritjen më të madhe në shpenzimet e mbrojtjes së NATO-s. që nga Lufta e Ftohtë.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "NATO Biography for Jens Stoltenberg, Secretary General". NATO Publications. 18 maj 2017. Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2017. Marrë më 18 maj 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "NATO Names Stoltenberg Next Chief". BBC, UK. 28 mars 2014. Arkivuar nga origjinali më 30 qershor 2018. Marrë më 9 prill 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Per Østby Refser de rødgrønne Arkivuar 17 shtator 2016 tek Wayback Machine (in Norwegian) transportarbeider.no. 15 September 2010. Retrieved 31 March 2014
  4. ^ Biermann, Wolfgang; Kallset, Kristine (2010). "'Everyone on Board!' The Nordic Model and the Red-Red-Green Coalition – A Transferable Model of Success?" (PDF). Internationale Politik und Gesellschaft. Friedrich Ebert Foundation (4): 167–191. Stoltenberg ... was described by the Oslo media as the 'Norwegian Tony Blair.' {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Harald Stanghelle. "Avskjed mellom linjene" [Farewell between the lines]. Aftenposten (në norvegjisht). Arkivuar nga origjinali më 9 prill 2014. Marrë më 9 prill 2014.
  6. ^ "Stoltenberg vil lære av Blair" [Stoltenberg wants to learn from Blair]. Aftenbladet. 14 tetor 2000. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Stoltenberg inspirert av Blair" [Stoltenberg inspired by Blair]. VG. 25 shkurt 2003. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)