Joan Baez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Joan Baez
Portrait of Joan Baez in 1961
Baez in 1961
U lind nëJanar 9, 1941 (77 vjeç)
Emrat e tjerëJoan Chandos Baez
ProfesioniMuzikante, Tekstshkruajtëse
Vite aktiviteti1958–present
Faqja në rrjetjoanbaez.com

Joan Chandos Baez ([1]e lindur më 9 Janar të vitit 1941) është një këngëtare popullore amerikane, kompozitore, muzikante dhe aktiviste [2] muzika popullore bashkëkohore e të cilës shpesh përfshin këngë proteste apo drejtësi sociale[3] Baez ka performuar publikisht për më shumë se 59 vjet, duke nxjerrë mbi 30 albume. E rrjedhshme në Spanjisht dhe Anglisht, ajo ka regjistruar edhe këngë në së paku edhe 6 gjuhë te tjera. Ajo konsiderohet si një këngëtare popullore, megjithëse muzika e saj është e larmishme që nga ditët kundërkulturore të viteve 1960 dhe tani përfshin gjithçka nga rock folklorik dhe pop në vend dhe muzika e ungjillit. Edhe pse një kompozitore vetë, Baez interpreton në përgjithësi punën e kompozitorëve të tjerë, duke regjistruar këngë nga Bob Dylan, Allman Brothers Band, Beatles, Jackson Browne, Leonard Cohen, Woody Guthrie, Violeta Parra, Rolling Stones, Pete Seeger, Paul Simon, Stevie Wonder dhe shumë të tjerë. Në vitet e fundit, ajo ka gjetur sukses në interpretimin e këngëve të kompozitorëve bashkëkohorë si Ryan Adams, Josh Ritter, Steve Earle dhe Natalie Merchant. Regjistrimet e saj përfshijnë shumë këngë aktive dhe materiale që kanë të bëjnë me çështjet sociale.

Ajo filloi karrierën e saj të regjistrimit në vitin 1960 dhe arriti sukses të menjëhershëm. Tre albumet e saj të para, Joan Baez, Joan Baez, Vol. 2, dhe Joan Baez në Koncert të gjitha arritën statusin e rekordeve të arit.[4]

Këngët e brohoritjeve përfshijnë "Diamonds & Rust" dhe mbulon filmin "No but for Fortune" të Phil Ochs dhe "The Night They Drove Old Dixie Down". Ajo është gjithashtu e njohur për "lamtumirë, Angelina", "Dashuria është vetëm një fjalë me katër shkronja", "Forever Young", "Joe Hill", "Sir Sweet Galahad" dhe "Ne do të kapërcehemi". Ajo ishte një nga artistët e parë të rëndësishëm për të regjistruar këngët e Bob Dylan në fillim të viteve 1960; Baez ishte tashmë një artist i njohur ndërkombëtarisht dhe bëri shumë për të popullarizuar përpjekjet e tij të hershme të krijimit të këngëve. </ref>[5] Baez gjithashtu performoi katërmbëdhjetë këngë në Festivalin e Woodstock 1969 dhe ka shfaqur një angazhim të përjetshëm për aktivizmin politik dhe social në fushat e jo dhunës, të drejtave civile, të drejtave të njeriut dhe mjedisit.[6]

Baez u fut në Hall of Fame Rock and Roll më 7 prill të viti 2017.[7]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Baez ka lindur në Staten Island, New York, më 9 janar 1941.[8] Gjyshi i Joanës, Reverend Alberto Baez, la Kishën Katolike që të bëhej një ministër metodist dhe u zhvendos në SHBA kur babai i saj ishte dy vjeç. Babai i saj, Albert Baez (1912-2007), lindi në Puebla të Meksikës dhe u rrit në Brooklyn të Nju Jorkut, ku babai i tij predikoi dhe mbrojti një kongregacion spanjisht folës. Albert konsideroi fillimisht të bëhej një ministër, por u kthye në studimin e matematikës dhe fizikës dhe mori doktoraturën e tij. diplomuar në Universitetin Stanford në vitin 1950. Albert u kreditua më vonë si bashkë-shpikësi i mikroskopit të x-ray.[9][10][11] Kushëriri i Joanit, John C. Baez, është një fizikant matematik.[12]

Nëna e saj, Joan Baez, e quajtur Joan Senior ose "Big Joan", lindi në Edinburg, në Skoci, në vitin 1913 si bija e dytë e një prifti anglez Anglican, i cili pohonte se ishte pasardhës i Dukes së Chandos.[13][14] I lindur në prill të vitit 1913, ajo vdiq më 20 prill të vitit 2013, ditë pas ditëlindjes së saj të njëqindtë.[15]

Baez kishte dy motra - Pauline Thalia Baez Bryan (1938-2016), e cili nganjëherë njihej profesionalisht si Pauline Marden; dhe Margarita Mimi Baez Fariña (1945-2001) e cili në përgjithësi njihej më mirë si Mimi Fariña. Në shkallë të ndryshme, të dy gratë ishin aktiviste dhe muzikante si motra e tyre. Ato janë gjithashtu të dukshme për t'u martuar me artistë të tjerë amerikanë - Pauline (shkurtimisht) të piktorit Brice Marden dhe Mimi për autorin dhe muzikantin Richard Fariña me të cilin bashkëpunoi për disa vjet.

Familja Baez u kthye në Quakerism gjatë fëmijërisë së hershme të Joanës dhe ajo vazhdoi të identifikohej me traditën, veçanërisht në angazhimin e saj ndaj pacifizmit dhe çështjeve sociale..[16] Ndërsa rritej, Baez u nënshtrua përçartjet racore dhe diskriminimin për shkak të trashëgimisë së saj meksikane. Rrjedhimisht, ajo u përfshi në shumë shkaqe sociale në fillim të karrierës së saj. Ajo nuk pranoi të luante në ndonjë mjedis të studentëve të bardhë që ishin të ndarë, gjë që do të thoshte se kur ajo të udhëtonte në vendet e jugut, ajo do të luante vetëm në kolegjet e zeza.[17]

Joan u diplomua në Palo Alto High School në vitin 1958.[18]

Për shkak të punës së babait të saj në kujdesin shëndetësor dhe me UNESCO, familja e tyre u zhvendos shumë herë, duke jetuar në qytete në të gjithë U.S, si dhe në Angli, Francë, Zvicër, Spanjë, Kanada dhe Lindjen e Mesme, përfshirë Irakun. Joan Baez u përfshi në një shumëllojshmëri të shkaqeve sociale në fillim të karrierës së saj, duke përfshirë të drejtat civile dhe jo-dhunën.[19] Drejtësia shoqërore, tha ajo në serinë PBS, Masters amerikane, është thelbi i vërtetë i jetës së saj, "i dukshëm më i madh se muzika".

Karriera Muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Linja e hapjes së kujtesës së Baez-it dhe një zë për të kënduar me të është "Unë kam lindur talentuar" (duke iu referuar zërit të saj të kënduarit, të cilën ajo shpjegoi i është dhënë asaj dhe për të cilën ajo nuk mund të marrë asnjë kredit).[20] Një mik i babait të Joanës i dha një ukulele. Ajo mësoi katër akorde, të cilat i mundësonin asaj të luante ritmin dhe dëshpërimin, muzikën që po dëgjonte në atë kohë. Prindërit e saj, megjithatë, kishin frikë se muzika do ta çonte atë në një jetë të varësisë nga droga. [21] Kur Baez ishte 13 vjeç, halla e saj dhe e dashura e saj e çuan në një koncert të muzikantit popullor Pete Seeger dhe Baez e gjeti veten të nxitur nga muzika e tij. [22] Ajo shpejt filloi të praktikojë këngët e repertorit të tij dhe t'i kryejë ato publikisht. Një nga shfaqjet e saj më të hershme publike ishte në një tërheqje në Saratoga të Kalifornisë për një grup të rinjsh nga Tempulli Beth Jakob, një kongregacion hebre i Kalifornisë së Kalifornisë. Disa vjet më vonë në vitin 1957, Baez bleu kitarë të saj të parë Gibson akustike.

Shkolla e muzikës në Massachusetts[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1958, babai i saj pranoi një post të fakultetit në MIT dhe e transferoi familjen e tij në Massachusetts. Në atë kohë, ajo ishte në qendër të skenës popullore-muzikore, dhe Baez filloi të performonte pranë shtëpisë në Boston dhe në afërsi të Kembrixhit. Ajo gjithashtu luajti në klube dhe mori pjesë në Universitetin e Bostonit për rreth gjashtë javë. Në vitin 1958, në Klubin 47 në Kembrixh, ajo dha' koncertin e saj të parë. Gjatë dizajnimit të posterit për performancën, Baez konsideroi ndryshimin e emrit të saj të performancës ose Rachel Sandperl, mbiemrin e mentorit të saj, Ira Sandperl, ose Maria nga kënga "Ata e quajnë Wind Maria". Ajo më vonë vendosi të mos bëjë kështu, duke pasur frikë se njerëzit do ta akuzonin atë për ndryshimin e emrit të saj të fundit sepse ishte spanjoll. Publiku përbëhej nga prindërit e saj, motrën e saj Mimi, të dashurin e saj dhe disa miq, duke rezultuar në gjithsej tetë klientë. Ajo u pagua dhjetë dollarë. Baez u pyet më vonë dhe filloi të bënte dy herë në javë për 25 dollarë për shfaqje.[23]


Pak muaj më vonë, Baez dhe dy entuziastë të tjerë folës bënë plane për të regjistruar një album në bodrumin e shtëpisë së një shoku. Të tre kënduan solo dhe duets, një mik i familjes e krijoi albumin, dhe u lirua në Veritas Records po atë vit si Sheshi Raundi i Harvardit të Folksingers. Baez më vonë u takua me Bob Gibson dhe Odetta, të cilët në atë kohë ishin dy nga vokalistët më të shquar që këndonin muzikë popullore dhe ungjillore. Baez citon Odetën si një ndikim parësor së bashku me Marian Anderson dhe Pete Seeger. [24]Gibson e ftoi Baezin të performonte me të në Festivalin Folklorik 1959, ku dy kënduan dy duet, "Virgjëreshës Mari kishte një djalë" dhe "Ne po kalojmë lumin Jordan". Performanca krijoi lavdërime të konsiderueshme për "Madonë e zbathur" me zërin e botës tjetër, dhe kjo ishte shfaqja që çoi në nënshkrimin e Baez me Vanguard Records vitin e ardhshëm [31] edhe pse Columbia Records u përpoq ta nënshkruante atë së pari. Baez më vonë pretendoi se ajo ndjeu se do t'i jepej një licencë më artistike në një etiketë më të ulët. [33] Nofka e Baez në atë kohë, "Madonna", i atribuohet zërit të saj të qartë, flokëve të gjata dhe bukurisë natyrore </ref> Baez later claimed that she felt she would be given more artistic license at a more "low key" label.[25] dhe rolit të saj si "Nëna e Tokës". [26]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Baez, Joan (2009), And A Voice to Sing With: A Memoir, New York City: Simon & Schuster, fq. 61, I gave Time a long-winded explanation of the pronunciation of my name which came out wrong, was printed wrong in Time magazine, and has been pronounced wrong ever since. It's not "Buy-ezz"; it's more like "Bize," but never mind. {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Westmoreland-White, Michael L. (23 shkurt 2003). "Joan Baez: Nonviolence, Folk Music, and Spirituality". Every Church A Peace Church. Arkivuar nga origjinali më 22 korrik 2004. Marrë më 3 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Jackson, Ernie. "Folk Guitarists." Joelma The Everything Guitar Book Joelma. F+W Publications Inc., 2007. Print.
 4. ^ {{ | title = Joan Baez – Biography | author = Ruhlemann, William | publisher = Rovi Corporation| work=allmusic.com| date = May 6, 2009 | accessdate = December 13, 2009 }}
 5. ^ Broadus, Ray; Browne, Pat (2001). The Guide to United States Popular Culture. Popular Press. fq. 56. ISBN 0879728213. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Brown, Mick (15 shtator 2009). "Joan Baez interview". London: The Telegraph. Marrë më 13 dhjetor 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Inductees: Joan Baez". Rock & Roll Hall of Fame. Marrë më 20 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Chronology". Joan Baez official website. Arkivuar nga origjinali më 6 maj 2015. Marrë më 13 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Baez, Albert V. "Anecdotes about the Early Days of X-Ray Optics" Journal of X-Ray Science and Technology; ISSN 0895-3996. Volume 8, number 2, 1998. Pages: 90...
 10. ^ "Recognition of: Albert V. Baez". National Society of Hispanic Physicists. Arkivuar nga origjinali më 26 korrik 2011. Marrë më 3 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Albert V. Baez (June 7, 1952). "Resolving Power in Diffraction Microscopy with Special Reference to X-Rays" Nature 169, 963–964; doi:10.1038/169963b0
 12. ^ "Interview by David Morrison". Marrë më 24 maj 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Londoner's Diary (March 19, 2012) • From hippy trail to the aristocracywww.thisislondon.co.uk
 14. ^ Davison, Phil (25 prill 2013). "Obituary: Joan Bridge Baez, anti-war activist". The Scotsman. Arkivuar nga origjinali më 21 gusht 2017. Marrë më 21 gusht 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Boyce, Dave (25 prill 2013). "Mother of Joan Baez dies at 100". Palo Alto Online. Arkivuar nga origjinali më 2 qershor 2013. Marrë më 3 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Q&A: Joan Baez on religion, the Occupy movement and her rare T.O. concert appearance". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Biography of Joan Baez". about education. Arkivuar nga origjinali më 21 janar 2021. Marrë më 10 nëntor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ van der Kleut, Jennifer (2013-02-04). "Paly Grad Joan Baez to Perform Benefit Concert for College Fund". Palo Alto Patch (në anglishte amerikane). Patch Media. Marrë më 2017-04-04.
 19. ^ Jackson, Ernie (2007). The Everything Guitar Book: Joan Baez. Adams Media; 2nd ed. ISBN 1-59869-250-X. Retrieved June 17, 2010.
 20. ^ And a Voice to Sing With: A Memoir. Retrieved March 2, 2014
 21. ^ Democracy Now, May 4, 2009 (transcript). Interview with Joan Baez, by Amy Goodman at Pete Seeger's 90th birthday celebration.
 22. ^ Hajdu, David. Positively Fourth Street: The Lives and Times of Joan Baez, Bob Dylan, Mimi Baez Fariña and Richard Fariña (New York: Farrar, Straus and Giroux, 2001). The passage about that Pete Seeger concert's effect on Baez starts on p. 7 of the book. The concert was in 1954 at Palo Alto High School. It was a fundraiser for the California Democratic Party.
 23. ^ Baez, Joan (1987). And A Voice To Sing With. Summit Books. fq. 63. ISBN 5-551-88863-0. Marrë më 1 gusht 2010. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ Baez, Joan. And a Voice to Sing With: A Memoir. New York: Simon & Schuster, 2009, p. 43
 25. ^ Wald, Elijah (2009). How the Beatles Destroyed Rock n Roll: An Alternative History of American Popular Music. Oxford University Press, USA. fq. 226. ISBN 0-19-534154-6. Marrë më 1 gusht 2010. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ Terrie M. Rooney Newsmakers 1998: The People Behind Today's Headlines 0787612308 – 1999 Page 17 "With her pure, three-octave soprano voice, her long hair and natural good looks, and her unpretentious presence, she came to earn the nickname "Madonna" because she represented the "Earth Mother" for the 1960s generation."