Johan August Lundell

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Johan August Lundell

Johan August Lundell (25 korrik 1851 – 28 janar 1940) ishte gjuhëtar suedez dhe profesor i gjuhëve sllaveUniversitetin e Uppsalës. Johan ishte i njohur për punët e tij në dialektet e gjuhës suedeze.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prindërit e Johanit ishin Anders Andersson dhe Karolina Olsdotter. Ai filloi studimet e tij në Universitetin e Uppsalës në vitin 1871. Në vitin 1882, Johan u bë profesori i parë suedezë në fonetikë, dhe profesori i parë në gjuhët sllave. Në Uppsala, ai mësoi Bullgarisht, Kisha e vjetër sllave, Serbisht, Polonisht dhe Rusisht.