Fonetika

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Fonetika (nga fjala greke φωνή, phone = tingulli/zëri) është studimi i tingujve (zëri) dhe një element i Gjuhësisë. Fonetika është e ndryshme nga Fonologjia, sepse fonetika cilëson si tingujtë shprehen kurse fonologjia cilëson përfaqesimet themelore të këtyre tinguj si simbolet në sistem linguistik.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]