Psikolinguistika

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Psikolinguistika ose psikologjia e gjuhës është një disiplinë shkencore e psikologjisë e cila merret me studimin e ndërlidhjes në mes të faktorëve linguistikë dhe aspekteve psikologjike. Psikolinguistika i ka rrënjët e saj në arsim dhe filozofi, dhe mbulon "proceset njohëse" të cilat bëjnë të mundur gjenerimin e një fjalie gramatikore dhe kuptimplote nga fjalori dhe struktura e saj si dhe proceset që ndihmojnë kuptimin e shprehjeve, fjalëve, tekstit etj. Psikolinguistika studion gjithashtu edhe aftësinë e nxënësve (fëmijëve) dhe studentëve për të mësuar dhe mbajtur në mend një gjuhë të caktuar. [1][2][3][4][5][6]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Jodai, Hojat (qershor 2011). "An introduction to psycholinguistics" (PDF). ERIC:ED521774. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 21 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Nordquist, Richard. "Psycholinguistics definition and examples". ThoughtCo. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Houston, D.M.; Jusczyk, P.W. (2000). "The Role of Talker-Specific Information in Word Segmentation by Infants" (PDF). Journal of Experimental Psychology: Human Perception and Performance. 26 (5): 1570–1582. doi:10.1037/0096-1523.26.5.1570. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 5 tetor 2013. Marrë më 1 mars 2012. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Pronko, N. H. (maj 1946). "Language and psycholinguistics: a review". Psychological Bulletin. 40 (3): 189–239. doi:10.1037/h0056729. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Levelt, W. J. M. (2013). A history of psycholinguistics: the pre-Chomskyan era. Oxford: Oxford University Press. ISBN 9780199653669. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Murray, D. J. (2001). Language and psychology: 19th-century developments outside the Germany: A Survey (pp. 1679-1692). En S. Auroux (Ed.), Geschichte der Sprachwissenschaften (vol. 2 History of the Language Sciences: An International Handbook on the Evolution of the Study of Language from the Beginnings to the Present. (Ill.) Berlin: Walter de Gruyter. 911 pp. ISBN 3110167352)