Joker (film i vitit 2019)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Joker është një film amerikan i vitit 2019, i zhanrit triller psikologjik, i drejtuar dhe prodhuar nga Todd Phillips, i cili bashkë-shkroi skenarin me Scott Silver . Filmi, i bazuar në personazhet DC Comics, yjet Joaquin Phoenix si Joker dhe ofron një histori të origjinës së mundshme për personazhin. E vendosur në vitin 1981, ajo paraqet Arthur Fleck, një komedian i dështuar, i cili bëhet i marrë dhe nihilist, frymëzon një revolucion të dhunshëm kundër-kulturor kundër të pasurve në qytetin Gotham. Robert De Niro, Zazie Beetz, Frances Conroy, Brett Cullen, Glenn Fleshler, Bill Camp, Shea Whigham dhe Marc Maron shfaqen në role mbështetëse. Joker u prodhua nga Warner Bros. Pictures, DC Films, dhe Joint Effort, në bashkëpunim me Bron Creative dhe Villageshow Pictures, dhe shpërndarë nga Warner Bros.

Joker
Joker (2019) logotype.png
Viti 2019
Regjia Todd Phillips
Prodhimi Todd Phillips
Bradley Cooper
Emma Tillinger Koskoff
Skenari Todd Phillips
Scott Silver
Bazuar në Personazhet e DC Comics
Në rolet kryesore Joaquin Phoenix
Robert De Niro
Zazie Beetz
Frances Conroy
Muzika Hildur Guðnadóttir
Kinematografia Lawrence Sher
Montazhi Jeff Groth
Studioja kinematografike Warner Bros. Pictures
DC Films
Joint Effort
Bron Creative
Village Roadshow Pictures
Shpërndarë nga Warner Bros. Pictures
Data e daljes në kinema 31 gusht 2019 (Venecia)
4 tetor 2019 (SHBA)
Kohëzgjatja 122 minuta
Shteti SHBA
Gjuha Anglisht
Vlerësimi
Buxheti 55-70 milionë dollarë
Fitimet 1.072 miliardë dollarë
Paraprihet nga
Pasohet ngaSkenari[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktorët

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marketing[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shpërndarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]