Jon Kabat-Zinn

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jon Kabat-Zinn
U lind në5 qershor 1944
KombësiaAmerikan
ArsimiInstituti i Teknologjisë i Massachusetts
Njohur përThemelues i Reduktimit të stresit bazuar në mendësinë
Prind/ërElvin Kabat
Sally Kabat

Jon Kabat-Zinn (lindur Jon Kabat, më 5 qershor 1944) është një profesor amerikan emeritus i mjekësisë dhe krijuesi i Klinikës së Uljes së Stresit dhe Qendrës për Mendësinë në Mjekësi, kujdes shëndetësor dhe shoqëri në Shkollën Mjekësore e Universitetit të Masaçusets. Kabat-Zinn ishte një student i mësuesve budistë të Zenit si Philip Kapleau, Thích Nhất Hạnh dhe Seungsahn dhe një anëtar themelues i Cambridge Zen Center. Praktika e tij e jogës dhe studimeve me mësuesit budistë e bëri atë të integrojë mësimet e tyre me gjetjet shkencore. Ai mëson mendje, për të cilin thotë se mund të ndihmojë njerëzit të përballen me stresin, ankthin, dhimbjen dhe sëmundjen. Programi i zvogëlimit të stresit i krijuar nga Kabat-Zinn, reduktim i stresit të bazuar në mendje (MBSR), ofrohet nga qendrat mjekësore, spitalet dhe organizatat e mirëmbajtjes shëndetësore.[1]

Jeta dhe puna[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kabat-Zinn lindi në New York City në vitin 1944 si më i riu nga nëntë fëmijët e Elvin Kabat, një shkencëtar biomjekësor dhe Sally Kabat, një piktore. Ai u diplomua në Kolegjin Haverford në vitin 1964 dhe vazhdoi të fitojë një Ph.D. në biologjinë molekulare në vitin 1971 nga MIT, ku studioi nën Salvador Luria, nobelist në mjekësi.

Ndërsa ishte në MIT, Kabat-Zinn ishte një aktivist udhëheqës kundër kërkimeve ushtarake në universitet dhe kundër luftës së Vietnamit.[2] Gjatë kësaj kohe, ai mendoi për qëllimin e jetës së tij, të cilën ai e quajti "caktimi karmik".[3]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kabat-Zinn u prezantua për herë të parë për meditim nga Philip Kapleau, një misionar Zen i cili erdhi të flasë në MIT ku Kabat-Zinn ishte një student. Kabat-Zinn vazhdoi të studiojë meditimin me mësuesit e tjerë budistë si Thích Nhất Hạnh dhe Seungsahn.[4] Ai gjithashtu studioi në Insight Meditation Society dhe përfundimisht dha mësime atje.[4] Në vitin 1979 ai themeloi Klinikën e Reduktimit të Stresit në Shkollën Mjekësore e Universitetit të Masaçusets, ku ai adaptoi mësimet budiste mbi mendjen dhe zhvilloi Programin e Reduktimit të Stresit dhe Relaksimit. Më pas ai riemërtoi kursin e strukturuar tetë-javor të reduktimit të stresit bazuar në mendësinë (MBSR). Ai hoqi kornizën budiste dhe çdo lidhje midis mendjes dhe Budizmit, në vend të kësaj e vuri MBSR-në në një kontekst shkencor.[4] Më pas ai themeloi gjithashtu Qendrën për Mendjemprehtësi në Mjekësi, kujdes shëndetësor dhe shoqëri në Universitetin e Masaçusets Shkolla e Mjekësisë. Teknika e tij sekulare e jogës së mendjes, e cila kombinon meditimin dhe jogën Hatha, që nga ajo kohë është përhapur në të gjithë botën.[4] Kursi synon të ndihmojë pacientët të përballen me stresin, dhimbjen dhe sëmundjen duke përdorur atë që quhet "ndërgjegjësim nga momenti në moment".[5][6]

MBSR-ja e Kabat-Zinn filloi të marrë njoftim në rritje me botimin e librit të tij të parë, Full Catastrophe Living: Use the Wisdom of Your Body and Mind to Face Stres, Pain and Illustry (Delta, 1991), i cili dha udhëzime të hollësishme për praktikën. Pastaj, në vitin 1993, puna e tij në Klinikën e Uljes së Stresit u paraqit në PBS special Healing and the MindBill Moyers, duke nxitur interes të gjerë në MBSR dhe duke ndihmuar për ta bërë Kabat-Zinn të famshëm kombëtar. Më 1994, libri i dytë i Kabat-Zinn, me titull Wherever You Go, There You Are, u bë më i shitur kombëtar.[7] Në pjesën e fundit të viteve 1990, u hapën shumë klinika MBSR, qoftë si qendra të pavarura ose si pjesë e programit të mjekësisë holistike të një spitali.[4]

Hulumtimi nga Kabat-Zinn përfshin efektin e MBSR në psoriazë, dhimbjen, ankthin, funksionimin e trurit dhe funksionin imunitar.[8]

Ai është një anëtar i bordit të Mind and Life Institute, një grup që organizon dialog midis Dalai Lama dhe shkencëtarëve perëndimorë.[9]

MBSR është përshtatur për përdorim nga ushtria amerikane për të përmirësuar "efektivitetin operacional" të luftëtarëve, siç duket me miratimin e Kabat-Zinn, i cili ka provokuar disa polemikë midis praktikuesve të mendjes.[10][11][12]

Kabat-Zinn është Profesor i Mjekësisë Emeritus në Shkollën Mjekësore të Universitetit të Masaçusets.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kabat-Zinn është martuar me Myla Zinn, vajzën e Roslyn dhe Howard Zinn. Ata kanë tre fëmijë të rritur.[13]

Kabat-Zinn u rrit në një familje jo-praktike hebreje.[14] Ai ka deklaruar se besimet e tij që rriteshin ishin një shkrirje e shkencës dhe artit. Edhe pse ai është "trajnuar në Budizëm dhe mbështet parimet e tij", ai kundërshton etiketën e "Budizmit", duke preferuar "të zbatojë mendjen brenda një kornize shkencore sesa një kornizë fetare".[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Horstman, Judith (2010). The Scientific American Brave New Brain (në anglisht). San Francisco, Calif.: John Wiley & Sons. fq. 33. ISBN 978-0470376249.
 2. ^ The Tech, 7/10/69 p2-3 Arkivuar 10 gusht 2014 tek Wayback Machine and 5/11/69 p1,3,4 Arkivuar 5 gusht 2019 tek Wayback Machine and 7/11/69 p1,3,5 Arkivuar 5 gusht 2019 tek Wayback Machine and 17/3/70 p1 Arkivuar 10 gusht 2014 tek Wayback Machine and 5/5/70 p6 and 6/5/70 p1 Arkivuar 5 gusht 2019 tek Wayback Machine; MIT Review Panel on Special Laboratories Final Report; J. Kabat-Zinn, Coming to Our Senses p556-9.
 3. ^ "Kopje e arkivuar" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 22 nëntor 2017. Marrë më 1 qershor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 4. ^ a b c d e f Wilson, Jeff (2014). Mindful America: The Mutual Transformation of Buddhist Meditation and American Culture (në anglisht). Oxford University Press. fq. 35.
 5. ^ "What is the Mindfulness-Based Stress Reduction Course?" (në anglisht). Center for Mindfulness in Medicine, Health Care, and Society. Arkivuar nga origjinali më 14 prill 2012. Marrë më 4 gusht 2014.
 6. ^ Thompson, Sylvia (10 prill 2012). "The Father of Mindfulness". The Irish Times (në anglisht).
 7. ^ Boyce, Barry (maj 2005). "Jon Kabat-Zinn: The Man Who Prescribes the Medicine of the Moment". Shambhala Sun (në anglisht). Marrë më 27 mars 2017.
 8. ^ "Jon Kabat-Zinn: Selected Publications" (në anglisht). UMass Profiles. Arkivuar nga origjinali më 26 gusht 2014. Marrë më 22 gusht 2014.
 9. ^ "Jon Kabat-Zinn bio" (në anglisht). Mind and Life Institute. Arkivuar nga origjinali më 27 dhjetor 2010. Marrë më 1 qershor 2020.
 10. ^ Christopher Titmuss, 'Are Buddhist Mindfulness Practices used to support International War Crimes?'
 11. ^ Ronald Purser, 'The Militarization of Mindfulness' Arkivuar 19 korrik 2015 tek Wayback Machine, Inquiring Mind, Spring 2014
 12. ^ 'Dr. Kabat- Zinn talks about Mindfulness Program in Camp Zama'.
 13. ^ Gesund durch Meditation p330 and 331 the German translation of Full Catastrophe Living: Using the Wisdom of Your Body and Mind to Face Stress, Pain and Illness
 14. ^ Booth, Robert (22 tetor 2017). "Master of mindfulness, Jon Kabat-Zinn: 'People are losing their minds. That is what we need to wake up to'". The Guardian (në anglisht). Marrë më 23 tetor 2017.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]