Jorgo Sina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jorgo Sina
Γεώργιος Σίνας
Portret i Kohës
U lind në(1783-11-20)nëntor 20, 1783
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
KombësiaArumune
ProfesioniBiznesmen
Njohur përBankier and bamirës
FëmijëSimon Sina

Jorgo Sina (20 nëntor 1783 – 18 maj 1856) ishte një sipërmarrës dhe bankier austriak. Ai u bë një dashamirës kombëtar i Greqisë dhe ishte babai i një dashamirës tjetër kombëtar grek, Simon Sinas. Ai ishte gjithashtu themeluesi i Observatorit Kombëtar të Athinës.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindi në Nish. Familja Sina vinte nga Voskopoja, Perandoria Osmane (sot në Shqipëri). Origjina etnike e familjes është përshkruar si arumune, arumune e helenizuar ose greke. Në moshën 20-vjeçare u përfshi në bizneset e të atit dhe arriti të marrë iniciativa dhe të zgjerojë me sukses biznesin familjar.

Ai u bë drejtor kryesor i Bankës Kombëtare të Austrisë, post të cilin e mbajti për 25 vjet. Për më tepër, ai u bë një bankier i suksesshëm dhe subvencionoi jo vetëm ndërmarrjet, por shtetet dhe familjet mbretërore në Evropë. [1] Tashmë në 1818, ai dhe babai i tij u ngritën në rangun e fisnikërisë hungareze nga perandori Françesku I i Austrisë . Ai ka kontribuar financiarisht në ndërtimin e urës së zinxhirit (Budapest), lidhja e parë e përhershme mbi Danub midis Budës dhe Pestit, e cila përdoret edhe sot. Emri i tij është i gdhendur në themelin jugperëndimor të urës nga ana e Budës.

Jorgo Sina ruajti marrëdhëniet me Mbretërinë e sapokrijuar të Greqisë dhe në 1833 u emërua ambasador i Greqisë në Austri nga Mbreti Otto, një post që e mbajti për pjesën tjetër të jetës së tij. Ai mbështeti financiarisht komunitetin arumun në Vjenë dhe vendlindjen e familjes së tij në Voskopojë, në Shqipëri. Për më tepër, ai dhuroi shuma të mëdha parash për institucionet filantropike, kulturore dhe arsimore të shtetit grek.

Donacioni më i madh i Sinasit për Greqinë ishte financimi i Observatorit Kombëtar të Athinës (1845) një vepër e arkitektit danez Theophil Hansen . Djali i tij, Simon Sina, vazhdoi punën e tij në fushën e biznesit dhe bamirësisë.

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://www.alanier.at/Sina1.html (English and German)