José I i Portugalisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

D. José I ( Lisbonë Stampa:Dtlink - Sintra Stampa:Dtlink ), i mbiquajtur O Reformador, ishte Mbreti i Portugalisë dhe Algarves nga viti 1750 deri në vdekjen e tij.

José de Bragança e habsburgo
Retrato_de_D._José_I_1750-60
Mbreti i Portugalisë
Në detyrë
31 korrik 1750 – 24 shkurt 1777
Paraprirë ngaGjoni V i Portugalisë
Pasuar ngaMaria I e Portugalisë
Të dhëna vetjake
U lind më6 qershor 1714
Lisbonës, Portugalia
Vdiq më24 shkurt 1777
Lisbonës, Portugalia
Nënshtetësiaportugezee
Bashkjetuesja/etMariana Victoria e Spanjës
FëmijëtMaria I e Portugalisë


Do të ishte një mbret shumë i diskutueshëm për të vazhduar me reformat e tij.

Ai ishte fëmija i tretë i Mbretit John V dhe gruas së tij Mbretëreshës Maria Anne të Austrisë .

Fëmijëria e tij ishte e përqendruar në art.


Mbretërimi i José I është shënuar kryesisht nga politikat e sekretarit të tij të shtetit, të Marquês de Pombal, i cili riorganizoi ligjet portugeze, ekonominë dhe shoqërinë, duke u transformuar Portugalia në një vend modern.

Kur hipi në fron, José I kishte në dispozicion të njëjtat mjete veprimi qeveritar si paraardhësit e tij të shekullit të 17-të, pavarësisht përparimit ekonomik të bërë në vend në gjysmën e parë të shekullit të 18-të.

Matjet e tij ishin shumë intensive për kohën.


Ky keqpërshtatje e strukturave administrative, ligjore dhe politike të vendit, së bashku me kushtet e këqija ekonomike të trashëguara nga vitet e fundit të mbretërimit të João V, do ta detyrojë monarkun të zgjedhë bashkëpunëtorët e tij midis atyre që ishin të njohur për kundërshtimin e tyre ndaj politikës së ndjekur në mbretërimin e mëparshëm.

Mbretërimi i tij është shumë më pak absolut se ai i Dom João V.


Më 1 nëntor 1755, José I dhe familja e tij i mbijetuan shkatërrimit të Pallati mbretëror në Tërmeti i Lisbonës sepse në atë kohë ata ishin duke ecur përreth Shën Maria e Betlehemit .

Ajo tragjedi shënoi një Dom José kumbues.

Pas kësaj date, José I fitoi një fobi ndaj ndërtesave të larta. guri dhe cal, duke jetuar pjesën tjetër të jetës në një kompleks luksoz të tenda në Alto da Ajuda, në Lisbonë.

Ai gjithashtu hoqi dorë nga shumë nga detyrat e tij mbretërore, Duke i lënë këto në duar pëllumbash.


Një tjetër ngjarje e dukshme e mbretërimit të tij ishte tentativa për regicid që ai pësoi më 3 shtator 1758 dhe më pas procesi Távoras .

Kjo shërbeu për të frikësuar ata që ishin kundër pëllumbave

Ju Marquises of Távora, the Duka i Aveiros dhe familjarë të afërt të akuzuar për organizatën e tyre u ekzekutuan ose u futën në burg, ndërsa Shoqëria e Jezusit u shpall ilegale dhe jezuitët u dëbuan nga Portugalia dhe kolonitë.

Kjo çoi në kryengritjet e (besimit të minatorëve)


D. José I vdiq më 24 shkurt 1777.

Ai u pasua nga vajza e tij Maria I e Portugalisë

shtrihen në Panteoni i Braganças, në Manastiri i São Vicente de Fora në Lisbonë.

Duke qenë së bashku me familjet e tyre nga Bragança

Jeta e hershme e Princit Jozef[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

lindja dhe familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

José 15 vjeç;

José Francisco António Inácio Norberto Agostinho lindi në Paço da Ribeira, Lisbonë6 qershor 1714, duke marrë titullin Duka i Bragançës në lindje.

Ai me sa duket nuk ishte trashëgimtari, por me vdekjen e Princit Pedro kjo gjë ndryshoi.

Midis shtatë fëmijëve, ai ishte fëmija i tretë dhe djali i dytë i João V të Portugalisë dhe bashkëshortes së tij, Maria Ana e Austrisë, e bija e perandorit Leopold I të Perandorisë së Shenjtë Romake .

Një trashëgimtar i mirë i Portugalisë.

Ai u pagëzua më 27 gusht 1714, Duke qenë kumbarët e tij Louis Xiv i Francës dhe Charles VI i Perandorisë së Shenjtë Romake Gjermane


Me sa duket ai nuk do të bëhej kurrë mbret, por në një tjetër i parëlinduri Pedro vdiq dhe ai mori përsipër trashëgimtarin e Portugalisë.

 

arsimimi i trashëgimtarit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fëmijërinë e tij të hershme ai do të edukohej nga shoqëria e Jezusit, ku do të bëhej fort katolik. . 

Mori arsimin e duhur për një princ të kohës së tij, në fushën e shkencës dhe të gjuhëve si dhe në artin fisnik të kalorësisë.

Ai ishte i apasionuar edhe pas operës italiane.