José Manuel Imbamba

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Arqipeshkvi Imbamba, 23 gusht, 2015.
Stema e Ipeshkvit Imbamba.

José Manuel Imbamba është Arqipeshkvi katolik i Ipeshkvisë katolike të Saurimot që nga 12 prilli, 2011.[1]

Biografia dhe jeta[redakto | përpunoni burim]

Ka lindur më 7 janar 1965 në Boma, në një periferi e Saurimos. Fillimisht studjoi në seminaret peshkopale në Luanda.

1991 u shugurua prift; frekuentoi kurset gjuhësore dhe letërsi të huaj në Pontificia università urbaniana dhe merr liçensën e filozofisë në Romë.

Shërbesa peshkopale[redakto | përpunoni burim]

6 tetor 2008 Papa Benedikti XVI e cakton Ipeshkvin e Dundot. Ai mori urdhrin ipeshkvor në 14 dhjetorin e ardhshëm në 2008, ipeshkvi Filomeno do Nascimento. 12 prill 2011 u transferua në Kryedioqezën e Saurimos.[2];[3];[4]

Fotografitë[redakto | përpunoni burim]

Referenca[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ Bispo de Saurimo alerta a juventude
  2. ^ Homilia Dom José Manuel Imbamba, Arcebispo de Saurimo e Porta voz da CEAST, missa dos 59 anos da Ecclesia
  3. ^ As famílias deixaram de ser escolas de virtudes sociais
  4. ^ Conferencia episcopal de Angola e São Tomé

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]