Jump to content

Josephine Cochrane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Josephine Cochrane në stampën e Rumanisë, 2013

Josephine Garis Cochran (më vonë Cochrane) (8 mars 1841 - 14 gusht 1913) ishte shpikëse amerikane që shpiku pjatëlarësen automatike. Ajo e ndërtoi pjatëlarësen e parë së bashku me George Butters.[1] Pas vdekjes ajo u fut në National Inventors Hall of Fame më 2006 për zbulimin e saj të pjatëlarëses.[2]

Cochrane ishte vajza e John Garis, një inxhinier civil dhe Irene Fitch Garis. Ajo kishte një motër, Irene Garis Ransom.[3] Gjyshi i saj i nënës John Fitch ishte një shpikës që iu dha një patentë me avull. Ajo u rrit në Valparaiso, Indiana, ku shkoi në shkollë private derisa shkolla u dogj.

Pasi u bashkua me motrën e saj në Shelbyville, Illinois, u martua me William Cochran më 13 tetor 1858, i cili u kthye vitin e kaluar nga një përpjekje zhgënjyese në California Gold Rush dhe vazhdoi të bëhej një tregtar mallkimi i begatë dhe politikan i Partisë Demokratike.[4][5] Ata kishin dy fëmijë; Hallie dhe Katharine Cochran.

Josephine vdiq nga një goditje në tru ose lodhje në Çikago, Illinois, në moshën 72 vjeçare, dhe u varros në Glenwood Cemetery në Shelbyville, Illinois.[6]

  1. ^ David John Cole; Eve Browning; Fred E. H. Schroeder (2003). Encyclopedia of Modern Everyday Inventions. Greenwood Publishing Group. fq. 100–. ISBN 978-0-313-31345-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Spotlight | National Inventors Hall of Fame". Invent.org. 2013-11-21. Arkivuar nga origjinali më 14 gusht 2016. Marrë më 2016-05-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "NNBD tracking the entire world". Josephine Cochrane. Soylent Communications. 2014. Marrë më 5 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Forgotten Newsmakers: JOSEPHINE COCHRANE (1839-1913) Invented the Dishwasher
  5. ^ "Engines of our Enginuity". Inventing the Dishwasher. 1999. Marrë më 4 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Cook's Info". Cook's Info. 1998. Marrë më 4 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)