Joy Buolamwini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Joy Buolamwini
Joy Buolamwini at Wikimania 2018 in Cape Town
Fusha Computer science
Algorithmic bias
Institucionet MIT Media Lab
Alma mater Georgia Institute of Technology (BSc)
University of Oxford (MSc)[1]
Massachusetts Institute of Technology (MS)
Këshilltarët e doktoraturës Ethan Zuckerman[2]
I njohur për Algorithmic Justice
Çmime të rëndëshishme Rhodes Scholarship
Fulbright Fellow

Joy Adowaa Buolamwini është shkencëtare kompjuterike dhe aktiviste digjitale bazuar në MIT Media Lab me prejardhje nga Ghana-America. Ajo themeloi "Algorithmic Justice League", një organizatë që do të sfidojë anshmërit për marrjen e vendimeve në krijimin e softuerit.[3]

Jeta e hershme dhe arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Buolamwini lindi në Kanada, u rrit në Misisipi dhe mori pjesë në Shkollën e Lartë të Cordovës.[4] Kur ishte 9 vjeç, ajo u frymëzua nga Kismet(që është një robot), roboti MIT, dhe i mësoi vetëm XHTML, JavaScript dhe PHP.[5][6][7][8]

Si një studente universitare, Buolamwini studioi shkencat kompjuterike në Institutin e Teknologjisë në Georgia, ku studionte informatikën shëndetësore.[9] Buolamwini diplomoi në vitin 2012,[10] dhe ishte finalistja më e re për çmimin Tech InVenture Georgia në vitin 2009.[11]

Buolamwini është një studiues i Rodosit , një student Fulbright , një studiues i Pullave, një Studiues i Astronaut dhe një studiues i Institutit Anita Borg . [12] Si studiuese e Rodosit , ajo studioi mësim dhe teknologji në Universitetin e Oksfordit . [1] [13] Gjatë bursës së saj ajo mori pjesë në vitin e parë zyrtar të shërbimit, duke punuar në projekte të fokusuara në komunitet. [13] [14] Ajo u dha një diplomë master nga MIT në vitin 2017 për hulumtime të mbikqyrur nga Ethan Zuckerman . [2]

Karriera dhe hulumtimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2011, ajo u bashkua me programin TrachomaQendrën Carter, për të zhvilluar një sistem vlersimi me bazë Androidin për Etiopin dhe sëmundjen e çrrënjosjes në mbarë botën. [15] [6]

Joy Buolamwini në Wikimania 2018 në Cape Town

Si një Fulbright fellow, në vitin 2013 Buolamwini punoi me shkencëtarët kompjuterikë në Zambia për të fuqizuar të rinjtë e Zambisë për t'u bërë krijues të teknologjisë.[16] Më 14 shtator 2016, Buolamwini u shfaq në takimin e ShtëpisëBardhë me projektin ''Computer Science for All.''[17][18]

Ajo është një studiuese në MIT Media Lab, ku ajo identifikon parregullshmëritë në algoritme dhe zhvillon praktika për llogaridhënie gjatë dizajnit të tyre;[19] në laborator, Buolamwini është anëtare e qendrës Ethan Zuckerman për Civic Media.[20][21] Gjatë hulumtimit të saj, Buolamwini tregoi sisteme të njohjes së fytyrës me 1.000 fytyra dhe kërkoi nga ata që të identifikojnë nëse fytyrat ishin meshkuj apo femra, ajo gjeti se softueri e kishte të vështirë të identifikonte gratë me ngjyrë të errët.[22][23] Projekti i saj,''Gender Shades'', ka tërhequr vëmendje të konsiderueshme të medias.[2][24][25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] Ajo gjithashtu krijoi Aspire Mirror, një pajisje që ju lejon të shihni një reflektim të vetes në bazë të asaj që ju frymëzon.[32] Ajo ka krijuar dy filma, 'Code4Rights' dhe 'Algorithmic Justice League: Unmasking Bias'.[33][34] Ajo është Shef i Teknologjisë për Techturized Inc, një kompani e teknologjike e kujdesit ndaj flokëve. [9]

Çmime dhe njohje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 2017, Buolamwini u nderua me çmimin e madh në kategorinë profesionale Search for Hidden Figures, e lidhur me filmin Hidden Figures që doli në dhjetor 2016.[35] Konkursi, i sponsorizuar nga PepsiCo dhe 21st Century Fox, kishte për qëllim "të ndihmonte zbulimin e gjeneratës së ardhshme të udhëheqësve femra në shkencat teknologjike, inxhinieri dhe matematikë" [36] [37] dhe tërhoqi 7,300 paraqitje nga gratë e reja anembanë Shteteve të Bashkuara. [10]

Buolamwini mbajti një bisedë TEDx në Beacon Street titulluar 'How I'm fighting bias in algorithms'.[38] [39] [40] Në vitin 2018 ajo u shfaq në TED Radio Hour.[41] Ajo u paraqit në Amy Poehler's Smart Girls në vitin 2018. [4] Revista "Fast Company " e renditi atë si një prej katër "heronjve të dizajnit që po mbrojnë demokracinë online".[42] Ajo u rendit si një prej 100 grave të BBC-së në vitin 2018. [43] Në vitin 2018 ajo u paraqit në mesin e "Top 50 Grave Amerikane në Teknologji" nga Forbes . [44]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Buolamwini ka jetuar në Ghana, Barcelonë, Memphis dhe Atlanta. [11]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b (Thesis). Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh |title= (Ndihmë!)
 2. ^ a b c (Thesis). Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh |title= (Ndihmë!) Stampa:Free access
 3. ^ Joy Official website Edit this at Wikidata
 4. ^ a b "The Future of Computer Science and Tech: 12 Young Women to Watch — Part 2". Amy Poehler’s Smart Girls. 19 shkurt 2018. Marrë më 2018-03-24. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "TechDrawl Interviews GT Stamps President's Scholar, Joy Buolamwini". Vimeo (në anglisht). Marrë më 2018-03-24.
 6. ^ a b "Joy Buolamwini | TryComputing.org". www.trycomputing.org (në anglisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 25 mars 2018. Marrë më 2018-03-24. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name ":1" defined multiple times with different content
 7. ^ "Meet The Digital Activist That's Taking Human Prejudice Out of Our Machines". Bloomberg.com (në anglisht). 26 qershor 2017. Marrë më 2018-03-24.
 8. ^ "CHS Pole Vaulting - Joy Buolamwini". vault.awardspace.com. Arkivuar nga origjinali origjinali më 25 mars 2018. Marrë më 2018-03-24. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ a b "Tech Startup of The Week: Techturized Wins With Hair Care Company". Black Enterprise (në anglisht). 15 mars 2013. Marrë më 2018-03-24.
 10. ^ a b "Joy Buolamwini wins national contest for her work fighting bias in machine learning". MIT News. Marrë më 2018-03-24. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ a b "Rhodes Scholar Shows 'Compassion through Computation'". www.news.gatech.edu (në anglisht). Marrë më 2018-03-24.
 12. ^ "Filmmakers Collaborative | Profile". filmmakerscollab.org. Marrë më 2018-03-24. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ a b "Joy Buolamwini Profile". The Rhodes Project (në anglisht). Marrë më 2018-03-24.
 14. ^ "Oxford Launchpad: Confessions of an Entrepreneur: Joy Buolamwini | Enterprising Oxford". www.eship.ox.ac.uk (në anglisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 25 mars 2018. Marrë më 2018-03-24.
 15. ^ "Scholar Spotlight: Joy Buolamwini | Astronaut Scholarship Foundation". astronautscholarship.org (në anglisht). Marrë më 2018-03-24.
 16. ^ Joy Buolamwini | Fulbright Fellow 2013 | Zambia Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Buolamwini, Joy (15 shtator 2016). "#CSForAll Tribute to Seymour Papert". MIT MEDIA LAB. Marrë më 2018-03-24. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Seymour Papert - #CSForAll Tribute - Joy Buolamwini Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Project Overview ‹ Algorithmic Justice League – MIT Media Lab". MIT Media Lab. Marrë më 2018-03-24. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "interview: joy buolamwini | MIT Admissions". mitadmissions.org (në anglisht). Marrë më 2018-03-24.
 21. ^ "Group People ‹ Civic Media – MIT Media Lab". MIT Media Lab. Marrë më 2018-03-24. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ Olson, Parmy. "Racist, Sexist AI Could Be A Bigger Problem Than Lost Jobs". Forbes (në anglisht). Marrë më 2018-03-24.
 23. ^ "Photo Algorithms ID White Men Fine—Black Women, Not So Much". WIRED (në anglisht). Marrë më 2018-03-24.
 24. ^ Kleinman, Zoe (14 prill 2017). "Is artificial intelligence racist?". BBC News (në anglisht). Marrë më 2018-03-24.
 25. ^ "Artificial Intelligence Can Be as Biased as Humans—But It Doesn't Have to Be | NOVA Next". NOVA Next (në anglisht). 25 tetor 2017. Marrë më 2018-03-24.
 26. ^ rel=, Joy Buolamwini | Timnit Gebru /> <link. "Gender Shades". gendershades.org (në anglisht). Marrë më 2018-03-24.
 27. ^ Lohr, Steve (9 shkurt 2018). "Facial Recognition Is Accurate, if You're a White Guy". The New York Times (në anglisht). ISSN 0362-4331. Marrë më 2018-03-24.
 28. ^ "Facial recognition software is biased towards white men, researcher finds". The Verge. Marrë më 2018-03-24. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Facial-recognition technology works best if you're a white guy, study says". The Seattle Times (në anglisht). 18 shkurt 2018. Marrë më 2018-03-24.
 30. ^ "MIT Researcher: AI Has a Race Problem, and We Need to Fix It". Boston Magazine (në anglisht). 23 shkurt 2018. Marrë më 2018-03-24.
 31. ^ "Study demonstrates gender and skin-type bias in commercial artificial-intelligence systems - Tech Explorist". Tech Explorist (në anglisht). 12 shkurt 2018. Marrë më 2018-03-24.
 32. ^ "Aspire Mirror". Aspire Mirror (në anglisht). Marrë më 2018-03-24.
 33. ^ "Filmmakers Collaborative | Code4Rights". filmmakerscollab.org. Marrë më 2018-03-24. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "Filmmakers Collaborative | Algorithmic Justice League: Unmasking Bias". filmmakerscollab.org. Marrë më 2018-03-24. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "Hidden No More: STEM Spotlight Shines On 'Hidden Figures' Like MIT's Joy Buolamwini". Youth Radio (në anglisht). 27 shkurt 2017. Marrë më 2018-03-24.
 36. ^ Burim bosh (Ndihmë!)
 37. ^ ""Hidden Figures" Inspires A Scholarship Contest For Minority STEM Aspirants". Fast Company (në anglisht). 19 janar 2017. Marrë më 2018-03-24.
 38. ^ "Speaker Joy Buolamwini: How I'm Fighting Bias in Algorithms". scholar.harvard.edu (në anglisht). Marrë më 2018-03-24.
 39. ^ Buolamwini, Joy. "How I'm fighting bias in algorithms – MIT Media Lab". MIT Media Lab. Marrë më 2018-03-24. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ Burim bosh (Ndihmë!)
 41. ^ Burim bosh (Ndihmë!)
 42. ^ Burim bosh (Ndihmë!)
 43. ^ "BBC 100 Women 2018: Who is on the list?". BBC News (në anglisht). 19 nëntor 2018. Marrë më 2018-11-21.
 44. ^ "Anne Aaron". Forbes. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)