Juri Andropov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Juri Vladimiroviç Andropov)
Jump to navigation Jump to search
Juri Andropov
Юрий Андропов
RIAN archive 101740 Yury Andropov, Chairman of KGB.jpg
Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Komuniste Sovjetike
In office
12 nëntor 1982 – 9 shkurt 1984
PasardhësiLeonid Brezhnev
Pasuar ngaKonstantin Çernenko
Kryetar i Komitetit Ekzekutiv Qëndror të Kongresit Sovjetit Suprem (President)
In office
16 qershor 1983 – 9 shkurt 1984
PasardhësiVasili Kuznetsov
Pasuar ngaVasili Kuznetsov
Kryetari i KGB-së
In office
18 maj 1967 – 26 maj 1982
PasardhësiVladimir Semiçastny
Pasuar ngaVitali Fedorçuk
Anëtar i Komitetit Qëndror të Partisë Komuniste Sovjetike
In office
27 prill 1973 – 9 shkurt 1984
Të dhënat vetjake
Lindur më15 qershor 1914
Stavropol, Rusi
Vdiq më9 shkurt 1984 (69 vjeç)
Moskë, Bashkimi Sovjetik
KombësiaRus
Partia politikePartia Komuniste Sovjetike

Juri Vladimiroviç Andropov (rusisht: Ю́рий Влади́мирович Андро́пов) (15 qershor, 1914, Stavropol – 9 shkurt, 1984), politikan Rus dhe Kryetar i KGB-së për 15 vjet.