Jurij Nikiforov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jurij Nikiforov
Të dhënat personale
Emri i plotëYuriy Nikiforov
Data e lindjes (1970-09-16) 16 Shtator, 1970 (51 vjeç)
Vendi i lindjesOdessa, Bashkimi Sovjetik
PozicioniMbrojtës
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1987Odessa
1988Chernomorets Odessa
1989Dynamo Kyiv
1990-1993Chernomorets Odessa
1993-1996Spartak Moscow
1996-1998Sporting Gijón
1998-2002PSV Eindhoven
2002-2003RKC Waalwijk
2003-2004Urawa Reds
Ekipi kombëtar
1992Flag of the Soviet Union.svg Bashkimi Sovjetik4(0)
1992Flag of Ukraine.svg Ukraina3(0)
1993–2002Flag of Russia.svg Rusia55(6)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Jurij Nikiforov (lindur më 16 Shtator 1970) është një ish-futbollist rus.

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për reprezentacionin sovjetike, reprezentacionin ukrainase, reprezentacionin rus ka luajtur 62 ndeshje.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flag of the Soviet Union.svg Bashkimi Sovjetik
Vite Ndeshje Gola
1992 4 0
Gjithsej 4 0
Flag of Ukraine.svg Ukraina
Vite Ndeshje Gola
1992 3 0
Gjithsej 3 0
Flag of Russia.svg Rusia
Vite Ndeshje Gola
1993 2 0
1994 9 2
1995 8 1
1996 13 3
1997 4 0
1998 4 0
1999 0 0
2000 0 0
2001 7 0
2002 8 0
Gjithsej 55 6

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]