Justini II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Justini II (latinisht: Justinus; greqisht: Ἰουστῖνος Ioustînos 'Ioustînos' ; vdiq më 5 tetor 578) ishte Perandori Romak Lindor nga 565 deri në 578. Ai ishte nipi i Justinianit I dhe burri i Sofisë, mbesa e perandoreshës Teodora, prandaj ishte anëtar i dinastisë Justinian .

Justini II trashëgoi një perandori shumë të zgjeruar, por tepër të shtrirë, me shumë më pak burime në dispozicion në krahasim me Justiniani I. Pavarësisht kësaj, ai u përpoq të arrinte reputacionin e xhaxhait të tij të frikshëm duke braktisur pagesën e haraçit për fqinjët e Perandorisë. Kjo lëvizje e llogaritur gabim rezultoi në rindezjen e luftës me Perandorinë Sasanide dhe në një pushtim Lombard që u kushtoi romakëve pjesën më të madhe të territorit të tyre në Itali .

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Justini ishte djali i Vigilantias dhe Dulcidios (nganjëherë përkthehet si Dulcissimus), [1] përkatësisht motra dhe kunati i Justinianit. Vëllezërit e tij përfshinin Marcellus dhe Praejecta . Me Sofinë ai pati një vajzë Arabinë dhe ndoshta një djalë, Justusin, i cili vdiq i ri. Ai gjithashtu kishte një mbesë të quajtur Helena . [2]

Justiniani I vdiq pa fëmijë më 14 nëntor 565. Callinicus [pl], praepositus sacri cubiculi, duket se ka qenë dëshmitari i vetëm i momenteve të tij të vdekjes, dhe më vonë pretendoi se Justiniani kishte caktuar "Justinin, djalin e Vigilantia" si trashëgimtarin e tij në një vendim në shtratin e vdekjes. Sqarimi ishte i nevojshëm sepse kishte një tjetër nip dhe kandidat për fron, Justini, i biri i Germanusit . Historianët modernë dyshojnë se Callinicus mund të ketë sajuar fjalët e fundit të Justinianit për të siguruar trashëgiminë për aleatin e tij politik. [3] Siç vuri në dukje historiani Robert Browning : "A e bëri Justiniani vërtet në fund të bënte një zgjedhje, apo Callinicus e bëri atë për të? Vetëm Callinicus e dinte." [4]

Në çdo rast, Callinicus filloi të paralajmëronte ata që ishin më të interesuarit për trashëgiminë, fillimisht anëtarë të ndryshëm të Senatit Bizantin . Pastaj së bashku njoftuan Justinin dhe Vigilantia, duke ofruar fronin. Justini pranoi pas shfaqjes tradicionale simbolike të ngurrimit dhe me gruan e tij Sofia, ai u shoqërua në Pallatin e Madh të Kostandinopojës. Ekskubitorët bllokuan hyrjet e pallatit gjatë natës dhe herët në mëngjes, John Scholasticus, Patriarku i Kostandinopojës, kurorëzoi Augustin e ri. Vetëm atëherë u shpall publikisht vdekja e Justinianit dhe pasardhja e Justinit në Hipodromin e Kostandinopojës . [5]

Si Patriarku ashtu edhe Tiberius, komandanti i Ekskubitorëve, ishin emëruar së fundmi, me Justinin që kishte luajtur një rol në emërimet e tyre përkatëse, në rolin e tij si kuropalatë të Justinianit. Gatishmëria e tyre për të ngritur në fron mbrojtësin dhe aleatin e tyre nuk ishte aspak befasuese. [5]

Në ditët e para të mbretërimit të tij, Justini pagoi borxhet e xhaxhait të tij, administroi drejtësinë personalisht dhe shpalli tolerancën fetare universale. Më 1 janar 566, ai u bë konsull, duke ringjallur kështu një post që Justiniani kishte ndërprerë që nga viti 541. Justini dhe Sofia fillimisht premtuan të bënin paqe me kushëririn e Justinit dhe rivalin e fronit, Justinin (djalin e Germanus ), por e vranë atë në Aleksandri jo shumë kohë më vonë. Sipas një burimi armiqësor, çifti perandorak goditi kokën e tij të prerë. [6]

Në vitin 566 ai reformoi ligjin e Justinianit për divorcin për të shkuar shumë larg, duke revokuar mundësinë e divorcit me pëlqim të ndërsjellë. [7]

Përballë një thesari të zbrazët, ai e ndërpreu praktikën e Justinianit për të blerë armiq të mundshëm. Menjëherë pas pranimit të tij, Justini ndaloi pagesën e subvencioneve për avarët, duke i dhënë fund një armëpushimi që kishte ekzistuar që nga viti 558. Ky veprim prishi ekuilibrin delikat të fuqisë në pellgun e Panonisë, pasi elita avare u detyrua të kërkonte burime të reja pasurie për të ruajtur pozicionin e saj dhe rrjetet e klientëve. Pasi Avarët dhe fisi fqinj i Lombardëve u bashkuan për të shkatërruar Gepidët, nga të cilët Justini kishte marrë kështjellën e Danubit të Sirmiumit, presioni avarë bëri që Lombardët të migronin në Perëndim dhe në 568 ata pushtuan Italinë nën mbretin e tyre Alboin . Ata pushtuan shpejt luginën e lumit Po dhe brenda pak vitesh e kishin bërë veten zotër të pothuajse të gjithë vendit. Vetë avarët kaluan Danubin në 573 ose 574, kur vëmendja e Perandorisë u shpërqendrua nga problemet në kufirin persian. Ata u qetësuan vetëm nga pagesa e një subvencioni prej 60,000 copë argjendi nga pasardhësi i Justinit, Tiberius . [8]

Kufijtë Verior dhe Lindor ishin fokusi kryesor i vëmendjes së Justinit. Në vitin 572 refuzimi i tij për t'u paguar haraç persëve në kombinim me ofertat ndaj turqve çoi në një luftë me Perandorinë Sasanide. Pas dy fushatave katastrofike, në të cilat Persianët nën Khosrow I pushtuan Sirinë dhe pushtuan kështjellën e rëndësishme strategjike të Darës, Justini humbi mendjen. [9]

Pas vitit 572, Justin u raportua se kishte sulme të çmendurisë. Gjoni i Efesit, sekti monofizit i të cilit vuajti persekutimet nën Justinin, ofroi një përshkrim të gjallë të çmendurisë së Justinit, në të cilin ai sillej si një kafshë e egër, u rrotullua në një fron të lëvizshëm dhe kërkonte që muzika e organeve të luhej ditë e natë. [10] Në vitin 574, me sugjerimin e Sofisë, ai adoptoi gjeneralin Tiberius si djalin dhe trashëgimtarin e tij dhe më pas doli në pension në favor të tij. [11] Më 7 dhjetor, sipas Theophylact Simocatta, Justini mbeti mjaft i qartë për të bërë një fjalim elokuent ndërsa kaloi kurorën: [12] [13]

Katër vjet më vonë, më 26 shtator 578, ai e ngriti Tiberin si August . Justini vdiq vetëm nëntë ditë më vonë, më 5 tetor 578. [14]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Loka, Nikollë (2003). Genivs Illvrici: Dyzet e dy perandorë ilirë të Romës. Tiranë: Mirdita.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Martindale 1980.
 2. ^ Martindale 1992.
 3. ^ Evans (1999), pp. 263–264
 4. ^ Browning (2003), p. 165
 5. ^ a b Evans (1999), p. 264
 6. ^ Evagrius Scholasticus, Ecclesiastical History, 5.2
 7. ^ Sarris, P. (2017). Emperor Justinian. In J. Witte, Jr & G. Hauk (Eds.), Christianity and Family Law: An Introduction (Law and Christianity, pp. 85-99). Cambridge: Cambridge University Press. doi:10.1017/9781108233255.008
 8. ^ Norwich, John J. Byzanptium: the Early Centuries (London:Penguin 1988) p.571 gives this subsidy to Avars as 80,000 silver pieces.
 9. ^ Nicholson, Canepa & Daryaee 2018.
 10. ^ John of Ephesus, Ecclesiastical History, Part 3, Book 3
 11. ^ Gibbon, Edward, The History of the Decline and Fall of the Roman Empire, Chapter XLV, Part II
 12. ^ Theophylact Simocatta III.11: "This was spoken on the seventh of December, on the sixth day, in the ninth indiction."
 13. ^ John of Ephesus, 3.5.
 14. ^ Chronicon Paschale 578; John of Ephesus, 3.5.