Jump to content

Jyksekova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jyksekova
Yüksekova
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej115.966
{{{postal_code_type}}}
30300
Faqja zyrtarewww.yuksekova.bel.tr

Jyksekova (Turqisht: Yüksekova, kurdisht: Gever) është një qytet dhe distrikt në Provincën Hakkâri, Turqi, e cila ndodhet në kufi me Iranin.

Në gjuhën kurde Gever do të thotë një livadh i lartë/i ngritur që përputhet plotësisht me veçoritë gjeografike të qytetit dhe zonës. Gever ndodhet në një rrafsh të gjerë dhe të ngritur. Edhe pse ky kuptim nuk është i justifikuar në mënyrë të arsyeshme, por disa sugjerojnë sa vijon: Gawar ose "Gaur, Gwer, Gabr, Gawr" është një term fetar i Zoroastrianizmit që do të thotë "adhurues i zjarrit" në Avestan,[2][3] dhe më vonë u zbatua për të gjithë njerëzit jomuslimanë të Lindjes së Mesme në epokën Islame. Kjo fjalë u përdor më vonë si një term fetar islamik si "Giaour, Gavur, Kuffar", që do të thotë "i pafe".[4][5] Në vitin 1936, emri i saj u ndryshua në Jyksekova nga autoritetet turke.

Para Luftës së Parë Botërore, popullsia e Geverit ishte 15,000.[6] Banorët jetonin nga bujqësia që përbëhej kryesisht nga gruri, elbi, pambuku dhe çaji.

Deri në Luftën e Parë Botërore, Gever ishte vendi i peshkopit të Kishës së Lindjes. Rrethi i Geverit shërbeu si ndalesa kryesore e udhëtimit për asirianët që udhëtonin midis zonave fisnore të Hakarit dhe fushave të Urmisë.

Sipas historianit Hirmis Aboona, në vitet 1810 e gjithë popullsia e fshatrave në rajonin e lumit Zab të Epërm ishin asirianë deri në gjenocidin asirian.[7]

Jyksekova ka një klimë kontinentale mesdhetare (Köppen: Dsb). Muajt e dimrit janë të ftohtë dhe me dëborë, burimet janë të ftohtë dhe të lagësht, vjeshtat janë të buta dhe të freskëta, ndërsa muajt e verës janë këndshëm të ngrohtë dhe të thatë me netë të ftohta. Temperatura mesatare vjetore është 6.9 ° C dhe reshjet këtu mesatarisht janë 670 mm.[8]

  1. ^ "Hakkari Yüksekova Seçim Sonuçları: 31 Mart 2019 Hakkari Yüksekova Yerel Seçim Sonuçları". Sözcü (në turqisht). Marrë më 2019-09-10.
  2. ^ "cide.gcide.g - the GNU project". the GNU project (në anglisht). Open Publishing. 3 mars 2019. Marrë më 3 mars 2019.
  3. ^ "Zoroastrian Heritage". the GNU project (në anglisht). Open Publishing. 3 mars 2019. Marrë më 3 mars 2019.
  4. ^ Bausani, A. (1965), "Gabr", Encyclopedia of Islam (në anglisht), vëll. II (bot. 2), Leiden: Brill
  5. ^ Shaki, Mansour (2001), "Gabr", Encyclopedia Iranica (në anglisht), vëll. 10, Costa Mesa: Mazda
  6. ^ Assyrians Of The Van District During The Rule Of Ottoman Turks, M.Y.A . Lilian, 1914
  7. ^ Aboona, Hirmis (2008). Assyrians, Kurds, and Ottomans: Intercommunal Relations on the Periphery of the Ottoman Empire (në anglisht). Cambria Press. fq. 7. ISBN 978-1604975833.
  8. ^ "Climate Yüksekova: Temperature, Climograph, Climate table for Yüksekova - Climate-Data.org". en.climate-data.org (në anglisht). Marrë më 2018-01-16.