Këshilltarët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Këshilltarët
Arkivi i filmit
Këshilltarët.jpg
Titulli shqip Këshilltarët
Origjinali Këshilltarët
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Prodhuesi i filmit:
Aktorë kryesorë

Filmi "Këshilltarët" është prodhuar nga Kinostudio "Shqipëria Sot" në vitin 1979. Regjia: Xhezair Dafa, Skenari: Kujtim Gjonaj, Producent: Shqipëria e re, Muzika: Sokol Shupo.

Përmbajtja e filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fundi i vitit 1943. Të gjithë anëtarët e këshillit antifashist të pranishëm në një ceremoni dasme në fshat arrestohen. Gjermanët kanë arrestuar edhe dhëndërin. Këshillëtarët vihen nën presion për të nënshkruar një deklaratë kundër këshillit antifashist si kusht i vetëm për lirimin e tyre. Ata refuzojnë dhe ndërkohë planifikojnë arratisjen e dhëndërit në rast të një ekzekutimi.

Interpretojnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gnome-multimedia.svg Ky artikull në lidhje me Filmi është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.