Enver Dauti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Enver Dauti ka lindur më 17 tetor 1927Tiranë, vdiq me 16 shkurt 2012. Gjate karrierës ai ka interpretuar disa role ne filma janë Historiani dhe kameleonët roli i Drejtorit te Burgut,Kolonel Bunker,Fushë e blertë fushë e kuqe roli i Babait te Petritit, Fejesa e Blertës,Zambakët e Bardhë ne rolin e koperativistit,Qortimet e vjeshtës Drejtori i Gjimnazit, Këshilltarët Perkethyesi, Ne vinim nga lufta, Koncert në vitin 1936 Kozi, Nga mesi i errësirës Ministeri i Brendshem, Cirku në fshat Kopi, Rrugicat që kërkonin diell, Lulëkuqet mbi mure (Loni), Kur hiqen maskat, Shtigje të luftës, Odiseja e tifozave, Prita Xha Hakiu, Toka Jonë Bardhoku, etj.

Filmografia[redakto | redakto tekstin burimor]