Jump to content

Kolonel Bunker

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kolonel Bunker
Arkivi i filmit
Titulli shqip Kolonel Bunker
Origjinali Kolonel Bunker
Gjuha origjinale Shqip , Polonia
Ekipi realizues
Regjia Kujtim Çashku
Skenari Kujtim Çashku
Muzika e filmit Andrezej Krauze
Prodhuesi i filmit: 3B Production Film Studio Dom Orafilm
Aktorë kryesorë
Agim Qirjaqi
Anna Nehrebecka
Qun Lajçi
Guljelm Radoja
Aktorët tjerë
Kadri Roshi
Petrit Malaj
Fatime Lajci
Sefedin Nuredini
Xhevat Limani
Sidorela Kola
Maurice Nach
Teresa Lipowska
Orestia Kapedani
Sulejman Dibra
Spiro Urumi

Kolonel Bunker është film shqiptar, prodhim i vitit 1998 me regji nga Kujtim Çashku, skenar nga Kujtim Çashku, me produksion nga 3B Production Film Studio Dom Orafilm dhe komponim të muzikës nga Andrezej Krauze.

Përmbajtja e filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kolonel Bunker është një parabolë politike e bazuar në fakte portrete të ngurtësuar mbi të cilat regjimi parnojak terrorizoi popullin tonë. Është viti 1974 dhe tipi Stalinian i qeverisë Shqiptare që ka tjetërsuar virtytin e gjithë qyteteve të botës tërhiqet brenda një lloji izolimi neurotik. Ishte krijuar një program i njohur me emrin “Bunkerizim”. Filmi fokusohet mbi përshkrimin e një burri i cili jeton me ankthe reale. Muro Neto një ushtarak profesionst njihet si “Kolonel Bunker”.

Aktorët dhe rolet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]