Jump to content

Odiseja e tifozave

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Odiseja e tifozave
Arkivi i filmit
Titulli shqip Odiseja e tifozave
Vendi i prodhimit Shqipëri
Viti i prodhimit 1972
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 30:31
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Xhezair Dafa
Skenari Skënder Plasari
Muzika e filmit Aleksandër Lalo
Kameramani Leonel Konomi
Drejtori artistik Arif Matjani
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Robert Ndrenika
Arben Shaka
Hasan Fico
Enver Dauti
Aktorët tjerë
Dhimitraq Nushi


"Odiseja e Tifozave" është një film në gjuhën shqipe i prodhuar në vitin 1972, me metrazh të shkurtër.

Regjia: Xhezair Dafa, Skenari: Skënder Plasari, Prodhimi: Shqipëria e Re, Muzika: Aleksandër Lalo.

Përmbajtja e filmit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi është një komedi në të cilën një grup tifozash të sëmurë shkaktojnë shumë probleme dhe mosmarrëveshje midis tyre dhe qytetit.

Aktorët në role

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  • Sh. Kapllani
  • G. Starova
  • Xh. Panajoti
  • A. Kusi
  • Xh. Xhafa
  • S. Luniku
  • M. Uznova
  • L. Vuksani
  • Gj. Kacagjeli

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]