Kafazi (osm.)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kafázi ose Kafası ka qenë rojtar i posaçëm vendas pranë konsullatave, përfaqësive dhe misioneve të huaja në vise të ndryshme të Perandorisë Osmane.

Në viset shqiptare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në kohën e BushatliveShkodër, njeri i armatosur që ka kryer funksionin e xhandarit.[1]

Tre kafaza vinë në derë:

Mehme' beg po del nji herë!

Del nji herë e fol me mue,

Se Veziri na ka çue.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dizdari, Tahir (2004). Fjalor i Orientalizmave në Gjuhë Shqipe. Tiranë: AIITC. fq. 471.