Kahlil Xhibran

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Khalil Gibran (/ɪˈbrɑːn/;[1] shqiptuar ndonjëherë Kahlil;[a] emri i plotëarabisht Gibran Khalil Gibran (arabisht: جبران خليل جبران / ALA-LC: Jubrān Khalīl Jubrān ose Jibrān Khalīl Jibrān) (6 janar 1883 – 10 prill 1931) ka qenë një shkrimtar, poet dhe artist pamor libanez.

Gibran u lind në qytezën e Bsharrit në Mytesarifatin e Malit të Libanit, Perandorisë Osmane (në Libanin e sotëm), i biri i Khalil Gibran dhe Kamila Gibran (Rahmeh). Kur ishte i ri Gibrani emigroi me familjen e tij drt t Shteteve të Bashkuara, ku studioi arte dhe filloi karrierën e tij letrare, duke shkruar në anglisht dhe arabisht. Në botën Arabe, Gibran konsiderohet si një rebel letrar dhe politik. Stili i tij romantik ishte në qendrën e një rilindjeje në letërsinë moderne arabe, veçanërisht poezisë prozaike, duke e shpranguar nga shkolla klasike. Në Liban, ai ende përkujtohet si një hero letrar.[7]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Prej një gabimi në një shkollë në SHBA, u regjistrua si Kahlil Gibran, formë të cilën ndoqi prej atëherë e mbrapa.,[2] Burime të tjera përdorin Khalil Gibran, duke pasqyruar shqiptimin e zakonshëm anglez të emrit Khalil. Në kontekste akademike, emri i tij shqiptohet ndonjëherë Jubrān Khalīl Jubrān,[3][4] Jibrān Khalīl Jibrān,[3][5] or more rarely Jibrān Xalīl Jibrān.[6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Gibran". Random House Webster's Unabridged Dictionary.
  2. ^ Gibran 1998: 29
  3. ^ a b Starkey, Paul (2006). Modern Arabic Literature. The New Edinburgh Islamic Surveys. Edinburgh: Edinburgh University Press. fq. 217. ISBN 0-7486-1291-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Allen, Roger (2000). An Introduction to Arabic Literature. Cambridge, U.K.: Cambridge University Press. fq. 255. ISBN 0-521-77230-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Badawi, M. M., red. (1992). Modern Arabic Literature. The Cambridge History of Arabic Literature. Cambridge, U.K.: Cambridge University Press. fq. 559. ISBN 978-0-521-33197-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Cachia, Pierre (2002). Arabic Literature—An Overview. Culture and Civilization in the Middle East. London: RoutledgeCurzon. fq. 189. ISBN 0-7007-1725-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Kahlil Gibran's The Prophet: Why is it so loved?, BBC News, May 12, 2012, Retrieved May 12, 2012.