Kalaja e Mborjes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gërmadhat e Gurit të Qytetit
Emri amëtar Kalaja e Mborjes
Vendndodhja Mborje, Korçë, Shqipëri
Ndërtuar Shekulli i IX e.r.[1]
Organi drejtues DRKK Korçë
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar Aprov..Ligj. Nr. 609, dt,24.05.1948 (shpallur 17.03.1948 me numer vendimi 586), dhe numer vendimi 4874 ne 23.09.1971.[2]
Nr. i referencës KO041

Kalaja e Mborjes apo Gërmadhat e Gurit të qytetit është një monument i trashëgimisë kulturore në Mborje, rrethi i Korçës, në qarkun e Korçës, Shqipëri [2]. Ky monument është i miratuar me numër "586, 4874""17.03.1948/23.09.1971".

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Keshilli i Qarkut Korce. "Monumentet Arkeologjike te Rajonit te Korces". Marrë më 28 janar 2018.
  2. ^ a b LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I KORÇËS (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Marrë më 26 janar 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]