Mborja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Mborje)
Jump to navigation Jump to search
Flag of Albania.svg Mborja
Noimage.png
Emri: Mborje
Qarku: Qarku i Korçës
Rethi: Rrethi i Korçës
Komuna: -
Kryeplak: -
Popullsia: 3850 banorë
Kodi telefonik: -
Lartësia mbidetare: 1000 m
Gjerësia gjeografike: -
Gjatësia gjeografike: -
Web-faqe: s'ka

Mbroja është një fshat në Rrethin e KorçësShqipëri.

Mborja ndodhet 4 km larg Korçës (në lindje). Në këtë fshat ndodhen vendbanimi historik i Kalasë së Mborjes i shekullit të IX-të të e.r.,[1] dhe Kisha e Ristozit, e ndërtuar në vitin 1389.[2]

Kulturë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disa kisha e xhami kanë ekzistuar  në Mborje, me dëshminë historike të bashkëjetesës  fetare ndërmjet banorëve. Studimet tregojnë për 12 kisha të vjetra. Ndër to, kisha e Ristozit, që  njihet si një nga objektet më të hershme të kultit në Ballkan. Kisha, ashtu si edhe fshati, shtrihen rrëzë malit të Moravës.

Fshati me 3850 banorë, dominohet nga  popullsia e besimit fetar mysliman, por ka edhe një numër të konsiderueshëm familjesh të vllehëve e të besimit ortodoks.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Keshilli i Qarkut Korce. "Monumentet Arkeologjike te Rajonit te Korces". Marrë më 28 janar 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Karaiskaj, Gjergj (1975). Monumente te Kultures ne Shqiperi Vellimi 2. 8 Nentori. f. 57. ...kisha e Ristozit e ndërtuar në shekullin XIV... Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)