Jump to content

Kalaja e Shkupit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kalaja e Shkupit

Kalaja e Shkupit (maqedonisht: Скопско кале, romanizuar: Skopsko kale; turqisht: Üsküp Kalesi), i referuar zakonisht si Kale (nga turqishtja që do të thotë për "kështjellë"), është një kështjellë historike e vendosur në qytetin e vjetër të Shkupit, kryeqyteti i Maqedonisë së Veriut. Gjendet në Komunën e Qendrës dhe gjendet në pikën më të lartë të qytetit me pamje nga lumi Vardar. Kalaja është paraqitur në stemën e Shkupit, e cila nga ana tjetër është e inkorporuar në flamurin e qytetit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kalaja e parë u ndërtua në shekullin e 6-të e.r. në një tokë që ishte e banuar gjatë neolitit dhe epokës së bronzit (afërsisht 4000 pes e tutje). Është ndërtuar me gur gëlqeror dhe travertin të verdhë, së bashku me fragmente mbishkrimesh latine. Materiali për kalanë e ka origjinën nga qyteti romak Skupi, i cili u shkatërrua plotësisht nga një tërmet i vitit 518.

Justiniani I, Perandori Bizantin

Kalaja mendohet të jetë ndërtuar gjatë sundimit të perandorit Justiniani I dhe e ndërtuar më tej gjatë shekujve 10 dhe 11 mbi mbetjet e kalasë bizantine të perandorit Justinian, e cila mund të jetë shkatërruar për shkak të një sërë luftërash dhe betejash në rajon. Qyteti ishte kryeqyteti i Perandorisë së Parë Bullgare midis 992 dhe 1015, dhe ishte qendra e kryengritjes së Perandorisë Bullgare kundër Perandorisë Bizantine nën sundimin e Peter Delyan. Nuk dihet shumë për kështjellën mesjetare, përveç disa dokumenteve që përvijojnë karakteristika të vogla në pamjen e kalasë.

Në vitin 1346 në Kalanë e Shkupit, Stefan Dushani mori titullin Perandorkurorëzimin e tij dhe ai kishte transferuar kryeqytetin e Perandorisë Serbe në Shkup.[1][2][3]

Kurorëzimi i perandorit Stefan Dushan në Shkup, pjesë e Slav Epic nga Alphonse Mucha, shek. 1926

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Natalija Matić Zrnić, Jill A. Irvine, Carol S. Lilly (2008). Natalija (në anglisht). Central European University Press. fq. 155. ISBN 9789639776234.{{cite book}}: Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
  2. ^ Natalija Matić Zrnić, Jill A. Irvine, Carol S. Lilly (2008). The Cambridge Medieval History Series volumes 1-5 (në anglisht). Plantagenet Publishing.{{cite book}}: Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
  3. ^ "Turske pare za skopski most" (në serbisht). 31 janar 2008. Marrë më 14 shtator 2016.