Kalaja e Vokopolës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kalaja e Vokopolës ose Kalaja e Plënckës
VendndodhjaVokopolë, Uravajgurore, Berat, Shqipëri
Organi drejtuesDRKK Berat
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
LlojiNën mbrojtje
KriteretI
Përcaktuar08.01.1977
Nr. i referencësBR069

Kalaja e Vokopolës ose Kalaja e Plënckës e cila njihet në popull si Kalaja e Ali Pashë Tepelenës, ndodhet në një kodër në veri-perëndim të fshatit Vokopolë krahina Balloll pranë qytetit të Beratit. Eshtë një monument i trashëgimisë kulturore në Vokopole, rrethi i Uravajgurore, në qarkun e Beratit, Shqipëri.[1]. Ky monument i trashëgimisë kulturore është miratuar më "08.01.1977".

Përshkrim dhe histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky fortifikim ndodhet mbi një kodër 765 m mbi nivelin e detit. Përmasat e kalasë dhe teknikat e ndërtimit tregojnë se kalaja mund të ketë shërbyer si garnizon ushtarak.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I BERATIT (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 11 tetor 2017. Marrë më 10 qershor 2017. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)