Jump to content

Kamelini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kamelini
Vargu kohor: Eocene–Recent
Camelus dromedarius,
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Familja:
Fisi:
Camelini
Gjinit

Camelus
Dhe shiko tekstin

Kamelini është një fis me barngrënës tokësorë në familjen Kamelidae , endemikeAzi , Amerikën Veriore dhe Afrikë nga Eoceni i Vonë deri në ditët e sotme..[1] Ai përfshin gjininë e gjallë Camelus si gjini tipi . Të paktën një gjini, Eulamaops , arriti në Amerikën Jugore .[2]

Gjinia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "PaleoBiology Database: Camelini, basic info". Arkivuar nga origjinali më 13 tetor 2012. Marrë më 25 shtator 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "PaleoBiology Database: Eulamaops, basic info". Arkivuar nga origjinali më 13 tetor 2012. Marrë më 25 shtator 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)