Kampionati Kombëtar i Futbollit Femra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kampionati Kombëtar i Futbollit për Femra është niveli më i lartë i futbollit për femra në Shqipëri. U themelua në vitin 2007. KF Vllaznia është klubi më i suksesshëm me 10 tituj të fituar.


Formati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2007 u organizua një turne promovues për femrat. Evenimenti i parë zyrtar ishte turneu me eliminim në vitin 2009.

Në sezonin 2010-11 u luajt Liga e Parë (ose Kampionati Kombëtar). KS Ada Velipojë e fitoi atë dhe për të parën herë prezantoi Shqipërinë në Ligën e Kampioneve për Femra (aktivitet i UEFA-s), ku i humbi të 3 ndeshjet në grup dhe u rendit në vendin e fundit.

Kampionët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Renditja e titujve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Team Home city Championships
KS Vllaznia Shkodër 10
KS Ada Velipojë 3
KFF Tiranë Tiranë 1

Sezoni 2021-22[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipet që marrin pjesë në sezonin 2021-22 janë:[5]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ RSSSF
  2. ^ Afron sezoni i dytë
  3. ^ Ada Velipojë fiton Kampionatin!
  4. ^ "Titulli i parë për Vllazninë". Arkivuar nga origjinali më 26 prill 2014. Marrë më 21 prill 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Rezultatet dhe Kalendari

Lidhje të Jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • [ Website]

Stampa:Futbolli në Shqipëri Stampa:UEFA Ligat e Futbollit të Femrave