Kantoni Vigy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Vigy
Canton de Vigy
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Lorraine
Departamenti Moselle (57)
Arrondissement Metz-Campagne
Kryeqëndra Vigy
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 189,44 km2
Popullsia 13.903 banorë 1999
Dendësia 73,39 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 35

Kantoni Vigy (frëngjisht: Canton de Vigy) është një kantondepartamentin Moselle (57), rajonin LorraineFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Vigy. Ka sipërfaqe 189.44km2 dhe popullsi 13903 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Vigy aktualisht përbëhet nga 23 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Kantone në departamentin Moselle (57)