Kantoni Woippy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Woippy
Canton de Woippy
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Lorraine
Departamenti Moselle (57)
Arrondissement Metz-Campagne
Kryeqëndra Woippy
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 46,57 km2
Popullsia 33.802 banorë 1999
Dendësia 725,83 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 37

Kantoni Woippy (frëngjisht: Canton de Woippy) është një kantondepartamentin Moselle (57), rajonin LorraineFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Woippy. Ka sipërfaqe 46.57km2 dhe popullsi 33802 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Woippy aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Marie-Louise Kuntz

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Kantone në departamentin Moselle (57)