Carl Patsch

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Karl Patsch)
Jump to navigation Jump to search
Carl Patsch

Carl Ludwig Patsch bullgarisht: Карл Пач (Kowatsch, 14 shtator 1865 – Vienë, 21 shkurt 1945) ka qenë albanolog, sllavist, arkeolog dhe historian austriak.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Carl Patsch u lind në Boheminë Veri-Lindore, i biri i Ludwig Patsch - kujdestar i një princi të lartë, por u rrit në Maratschowka dhe Sławuta, Volhynia. Përveç gjermanishtes, ai fliste gjuhën çeke, polake e ruse si gjuhë nëne. Pas ndjekjes së gjimnazit Piaristen në Pragë, Patsch studioi historinë dhe gjeografinë në Universitetin e Pragës nga 1885. Në 1889 ai mori doktoraturën e tij për burimet e Strabonit mbi historinë e kohës së tij.

Në vitet 1890-1892 mbajti bursën si asistent në Seminarin e Arkeologjisë-Epigrafisë. Më 1891 u bë anëtarë i vëllazërisë Moldavia në Vienë[1].

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ernst Elsheimer (Hrsg.): ''Verzeichnis der Alten Burschenschafter nach dem Stande vom Wintersemester 1927/28.'' Frankfurt mbi Majn 1928, S. 378.