Kelegerët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Kelegrët)

Kelegerët ishin një fis kelt , së bashku me Dindarët një degë e Skordiskëve që emigruan në Iliri pas pushtimit galik të Ballkanit në vitin 279 Para Krishtit. Ata banonin në Moesia Superior [1] ( Serbia Qendrore moderne), dhe janë regjistruar nga Plini si banues midis Dardanëve dhe Triballëve . Ata shfaqen në Thrakinë veriperëndimore në shekullin I para Krishtit. [2] Ata u zëvendësuan nga fiset e romanizuara Thrako - kelte Tricornenzët. [3]

Vendbanimi i njohur si Municipium Celegerorum është i pranishëm në Ivanjica, Serbi .

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dise, R.L. (1991). Cultural change and imperial administration: the middle Danube provinces of the Roman Empire. P. Lang. ISBN 9780820414652. Marrë më 2015-04-03. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Theodossiev, N. (2000). North-western Thrace from the fifth to first centuries BC. Archaeopress. ISBN 9781841710600. Marrë më 2015-04-03. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Bowman, A.K.; Champlin, E.; Lintott, A. (1996). The Cambridge Ancient History. Vëll. 10. Cambridge University Press. ISBN 9780521264303. Marrë më 2015-04-03. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)