Triballët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zona Triballiane.

Triballët (Triballi) ishin një fis i lashtë territori i të cilit ishte rreth fushave të Kosovës [1] [2] pjesa veriore e Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë perëndimore, në Angrus dhe Brongus ( Morava Jugore dhe Perëndimore) dhe lumi Iskar, përafërsisht e përqendruar aty ku janë bashkuar Serbia dhe Bullgaria. [2] Triballët konsiderohet se ishin një fis trakas por që ishin nën ndikimin e fuqishëm të kulturës ilire, keltët dhe skithët. [3]

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 424 para Krishtit, ata u sulmuan nga Sitalkes, mbreti i Odrysave, i cili u mund dhe humbi jetën në betejë. [4] Ata u shtynë në lindje nga Autariatët, një fis ilir; por që data e kësaj ngjarje është e pasigurt.

Në vitin 376 para Krishtit, një grup i madh i Triballëve nën mbretin Hales kaloi malin Haemus dhe përparoi deri në Abdera ; ku ata ata kishin mbështetje edhe nga Maroneia dhe përgatiteshin për të rrethuar qytetin kur Chabrias u shfaq në bregdet, me flotën athinase, dhe organizoi një pajtim. [4]

Në vitin 339 para Krishtit, kur Filipi II i Maqedonisë po kthehej nga ekspedita e tij kundër Scythianëve, Triballët refuzuan ta lejojë atë të kalojë Haemus nëse nuk marrin një pjesë të plaçkës. Armiqësitë u zhvilluan, në të cilat Filipi u mund dhe u plagos nga një shtizë në kofshën e tij të djathtë, por Triballët duket se më në fund ishin nënshtruar prej tij. [5]

Pas vdekjes së Filipit, Aleksandri i Madh kaloi nëpër tokat e Odrysianëve në vitin 335-334 para Krishtit, kaloi vargjet Haemus dhe pas tre betejash (Beteja e Haemusit, Beteja në Lumin Lyginus, Beteja në Ishullin Peuce) i mposhti dhe i përzuri Triballianët në kryqëzimin e Lyginës në Danub. 3,000 Triballë u vranë, pjesa tjetër iku. Mbreti i tyre Syrmus (i njëjti emër me Roman Sirmium ) u strehua në ishullin Danubian të Peukës, ku shumica e mbetjeve të trakëve të mundur u internuan. Sulmet e suksesshme maqedonase terrorizuan fiset rreth Danubit; fiset autonome trake dërguan haraç për paqen, Aleksandri ishte i kënaqur me operacionet e tij dhe pranoi paqen për shkak të luftërave të tij më të mëdha në Azi.

Ata u sulmuan edhe nga Autariatët dhe Keltët në vitin 295 para Krishtit.

Dënimi i vendosur nga Ptolemeu Keraunos mbi Getae, megjithatë, i shtyu Triballët të padisin për paqen. Rreth vitit 279 pes, një mori Gaulësh ( Scordiskë [6] ) nën komandën e Cerethrius mundi Triballët me një ushtri prej 3000 kalorësish dhe 15,000 ushtarë këmbësorë. Humbja e shtyu Triballëi më tej në lindje. [7] Sidoqoftë, ata vazhduan t'u shkaktojnë telashe qeveritarëve romakë të Maqedonisë për pesëdhjetë vjet (135 pes – 84 pes.).

Fisi ilir Dardanët u vendosën në jugperëndim të zonës së Triballëve në vitin 87 para Krishtit. Emrat e vendeve trake i mbijetojnë romanizimit të rajonit. [8]

Plini Plaku (23-79 pas Krishtit) i regjistron ata si një nga fiset e Moesisë. [9]

Në kohën e Ptolemeut (90–168 pas Krishtit), territori i tyre ishte i kufizuar në rrethin midis lumenjve Ciabrus ( Tzibritza ) dhe Utus ( Vit ), pjesë e asaj që tani është Bullgaria ; qyteti kryesor i tyre ishte Eskusi.

Nën Tiberius, përmendet Triballia në Moesia; dhe Perandori Maximinus Thrax (mbretëroi 235–237) kishte qenë komandant i një skuadrile të Triballëve. Emri përmendet për herë të fundit gjatë sundimit të Dioklecianit, i cili daton nga një letër nga Triballis . [10]

Marin Barleti (1450–1513), shkroi në biografinë e tij për Skënderbeun (botuar midis viteve 1508–10), se babai i nënës së Skënderbeut Voisava ishte një "fisnik triball" ( pater nobilissimus Triballorum princeps ). [11] Në një kapitull tjetër, kur fliste për banorët e Dibrës së Epërme që mbronin Svetigradin, ai i quan ata "bullgarë ose triballë" ( Bulgari sive Tribali banor ). [12]

Me fillimin e Kryengritjes së Parë Serbe, Parlamenti miratoi stemën serbe në vitin 1805, vula e tyre zyrtare përshkruante emblemat heraldike të Serbisë dhe Tribalisë. [13]

Edhe pse të dy emrat u përdorën si sinonime nga disa burime bizantine dhe trashëgimi të caktuara heraldike, historiografia zyrtare serbe nuk i barazon serbët dhe triballët, as nuk fabrikon një vazhdimësi kulturore midis të dyjave. [14]

Rumani, "Tribalia" i referohet rajonit të Luginës së Timokut të ndarë midis Serbisë dhe Bullgarisë në të cilën jeton një popullsi vllahe. [15]

Gjetjet arkeologjike dëshmojnë se triballët banonin në rajonin e Luginës së Moravës ( Morava e Madhe dhe Morava e Jugut ) në Epokën e Hekurit. [16]

 • Në vitin 2005, disa varre ndoshta triballe u gjetën në Kodrën e HisaritLeskovac, Serbia juglindore. [17]
 • Në qershor 2008, një varr tribalësh u gjet së bashku me qeramikën (urna) në Požarevac, në Serbinë qendrore-lindore. [18]
 • Një varr tribalësh u zbulua edhe në Ljuljaci, në perëndim të Kragujevac, Serbia qendrore. [19]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Papazoglu, Fanula (1978). The Central Balkan Tribes in pre-Roman Times: Triballi, Autariatae, Dardanians, Scordisci and Moesians. Amsterdam: Hakkert. ISBN 9789025607937. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Stojić, M. (2001). "Kulturne tradicije na prostoru na kome će se formirati i razvijati Tribali". Zbornik Radova Filozofskog Fakulteta u Prištini. 31: 253–264. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Vasić, Rastko (1972). "Notes on the Autariatae and Triballi". Balcanica. III. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Vasić, Rastko (1992). "Pages from the history of the Autoriatae and Triballoi". {{cite journal}}: Burimi journal ka nevojë për |journal= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Bouzek, J. and Ondřejová, I., 1990. The Rogozen treasure and the art of the Triballoi. Eirene, 27, pp. 81–91.
 • Jevtic, Milos (2006). "Sacred groves of the tribali on Miroc mountain". Starinar (56): 271–290. doi:10.2298/STA0656271J. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Jevtic, Milos; Pekovic, Mirko (2007). "Mihajlov ponor on Miroc: Tribal cult places". Starinar (57): 191–219. doi:10.2298/STA0757191P. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Papazoglu 1978.
 2. ^ a b George Grote: History of Greece: I. Legendary Greece. II. Grecian history to the reign of Peisistratus at Athens, Vol 12, 1856 "...from the plain of Kossovo in modern Servia northward towards the Danube..."
 3. ^ Alexander the Great at War: His army - His battles - His Enemies (General Military) by Ruth Sheppard, 2008, page 69, "... for savagery and their contact with the Scythians, Illyrians and Celts left influences upon the Triballi, and these influences may be .
 4. ^ a b The Greek Settlements in Thrace Until the Macedonian ConquestGoogle Books
 5. ^ Interpreting a Classic: Demosthenes and His Ancient CommentatorsGoogle Books
 6. ^ Appianus
 7. ^ "Theodossiev" (PDF). Marrë më 2015-09-13. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "BALCANICA XXXVII" (PDF). Belgrade. 2007. Marrë më 2015-09-13. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ The Cambridge Ancient HistoryGoogle Books
 10. ^ Encyclopædia Britannica: a new survey of universal knowledge, Volume 22, (1956) p. 465
 11. ^ Noli 1947; Barletius, l.
 12. ^ Barletius (1537). De vita, moribus ac rebus. fq. 139–140. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ East European quarterly, Volume 6, p. 346
 14. ^ Sofija Petković, Milorad Stojić (20 janar 2018). "Tribali - najstariji stanovnici Srbije" [Triballi - the oldest inhabitants of Serbia]. Politika-Kulturni dodatak (në serbisht). fq. 06–07.
 15. ^ Sandu Timoc, Cristea (2007). Poezii populare de la românii din Timoc: nord-estul Serbiei și nord-vestul Bulgariei (në rumanisht). Editura Ager. ISBN 9789737961426.
 16. ^ "Archived copy" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2010-07-05. Marrë më 2010-07-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 17. ^ "Praistorijska kopča". b92.net. Marrë më 2015-09-13. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "www.jasatomic.org.yu - Katastrofalna poplava u mestu Jaša Tomić opština Sečanj (BANAT)". Arkivuar nga origjinali më 2009-02-08. Marrë më 2015-09-13. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Srejović, D (1989). "Tribalski grobovi u Ljuljacima" [Tribal graves in Ljulaci]. Starinar (në kroatisht) (40–41): 141–153. Stampa:INIST.