Kemajl Kurteshi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kemajl Kurteshi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kemajl Kurteshi i lindur në Gjilan më 1964, në një familje me tradita arsimdashëse dhe atdhetare, e të burgosurish politik dhe luftëtar të lirisë. Ai si gjimnazist ishte i përndjekur dhe i arrestuar nga Sigurimi i atëhershëm shtetror , i dyshuar për veprimtari nacionaliste irridentiste, por në mungesë të provave lirohet pas një trajtimi miozor policor të atyre viteve.

Shkollimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kemajli[1] shkollimin fillor dhe Gjimnazin natyror e kreu në Gjilan, studimet në Fakultetin e Shkencave Matematiko-Natyrore në Prishtinë, studimet posdiplomike-magjistraturen(lamia e gjenetikes), e kreu ne Sarajeve (Bosne Hercegovine), ndersa dokoraten(lamia e gjenetikes) ne Universitetin e Prishtines.Punon nga viti 1990, ne Universitetin e Prishtines, Fakulteti i Shkencave Matematiko-Natyrore, Departmenti i Biologjise.

Veprimtaria publike politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Momentalisht nuk është anëtar i Këshillit Drejtues Qendra te Lëvizja VetëvendosjaPrishtinë

Gradimet shkencore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Dr.sc Kemajl Kurteshi është profesor i rregullt,Profesor në degën Biologji Fakulteti i Shkencave Matematiko-Natyrore Univerziteti i Prishtinës
  • Profesor për lëndet:Metodika e mësimit të biologjisë, Sistematika e bimëve të ulëta, Citogjenetikë, Metodologji e hulumtimit shkencor.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

[3]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 19 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)