Lëvizja Vetëvendosje

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Lëvizja Vetëvendosje!)
Shko te: navigacion, kërko
Lëvizja VETËVENDOSJE!
Udhëheqësi Visar Ymeri
Shtabi Prishtinë
Ideologjia social-demokrate
Webfaqja
http://www.vetevendosje.org/
Gjilan: Aksioni për nënshkrimit të peticionit e Këshillit Kundër Procesit Gjyqësor ndaj Albin Kurtit!
Demonstrata në vitin 2007 në Prishtinë

Lëvizja VETËVENDOSJE! (shk.: LVV) është një lëvizje qytetare shqiptare në Kosovë.

Historiku[redakto | redakto tekstin burimor]

Zanafilla e Vetëvendosje!-s ndodhet në aktivitetet dhe aksionet e shumta të KAN-it (Rrjeti i Aksionit për Kosovën).

Themeluar më 1997, nga një grup aktivistësh ndërkombëtarë me në krye shkrimtaren amerikane Alice Mead, tash Alice W. James, KAN fillimisht u vu në përkrahje të nismave qytetare kundër okupimit dhe diktaturës së Serbisë në Kosovë.

Është vazhduar me dokumentimin e krimeve gjatë luftës, ndërsa kulminacionin e vet KAN e ka arritur gjatë viteve 1999 dhe 2000 me fushatën A-PAL (Albanian Prisoner Advocacy List) për lirimin e pengjeve të luftës.

Si parti politike[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca dhe shënime[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]