Klima e Shqipërisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
2rightarrow (Nuvola colors).svg Shiko gjithashtu artikullin Mjedisi i Shqipërisë
Klasfikimi i llojeve të klimës së Shqipërisë sipas Köppen. ██ Klima e nxehtë mesdhetare ██ Klima e ngrohtë mesdhetare ██ Klima subtropikale ██ Klima oqeanike ██ Klima kontinentale ██ Klima Subarkike

Shqipëria ka një shumëllojshmëri sistemesh klimatike. Me bregun e saj bregdetar përballë Detit Adriatik dhe detit Jon në Detin Mesdhe, malet e saj mbështeten në tokë të ngritur ballkanike dhe të gjithë shtrirë në një gjerësi që i nënshtrohet një sërë modelesh të motit gjatë stinëve të dimrit dhe të verës, por ka një numër të madh të rajoneve klimatike për një zonë kaq të vogël.[1] Ultësirat bregdetare kanë klimë tipike mesdhetare ndërsa pjesët malore kanë një klimë kontinentale. Në të dyja zonat e ulëta dhe të brendshme, moti ndryshon dukshëm nga veriu në jug.[2]

Sipas klasifikimit Köppen të klimave , vendi ka klimën e nxehtë mesdhetare, klimen e ngrohtë mesdhetare, klimen nëntropikale, klimen oqeanike, klimen kontinentale dhe klimen subarktike.[3]


Galeria[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Albania (Anglisht).
  2. ^ Albania - Climate (Anglisht).
  3. ^ CLIMATE: ALBANIA (Anglisht).