Koha e Ciganëve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Koha e Ciganëve (Serbo-Kroatishte) është një dramë kriminale me fantazi Jugosllave e vitit 1988 e drejtuar nga Emir Kusturica . Filmuar në gjuhën Rome dhe Serbo-Kroate, Koha e Ciganëve tregon historinë e një të riu Rom me fuqi magjike, i cili mashtrohet për t'u përfshirë në krime të vogla. Është konsideruar gjerësisht si një nga filmat më të mirë të Kusturicës. Xhirimet e filmit u zhvilluan në Sarajevë, Shkup dhe Milano . Ai u zgjodh si kandidatura Jugosllave për filmin më të mirë të huaj në Akademinë e Cmimeve te 62, por nuk u pranua si kandidat. [1]

Filmi ka ne qender Perhanin, një adoleshent rom me fuqi telekinetike dhe kalimin e tij nga fëmijëria në moshën madhore, i cili fillon në një fshat të vogël në Jugosllavi dhe përfundon në botën e krimit të Milanos . Filmi trajton realizmin magjik .

Kolona zanore e filmit u punua nga Goran Bregović .

Subjekti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Margaret Herrick Library, Academy of Motion Picture Arts and Sciences