Goran Bregoviq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Goran Bregović (lindur më 22 mars 1950) është një këngëtar nga Bosnja dhe Hercegovina. Ai është një nga muzikantët dhe kompozitorët më të njohur ndërkombëtarisht të vendeve sllavishtfolëse në Ballkan, dhe është një nga të paktët ish-muzikantë jugosllavë që ka performuar në vende të mëdha ndërkombëtare si Carnegie Hall, Royal Albert Hall dhe L'Olympia .

I lindur në Sarajevë, Bregoviç filloi me Kodeksi dhe Jutro, por u bë i famshëm si mendja krijuese dhe kitaristi kryesor i Bijelo Dugme, i konsideruar gjerësisht si një nga aktet e regjistrimit më të njohura dhe më me ndikim që ka ekzistuar ndonjëherë në Republikën Socialiste Federative të Jugosllavisë. Pasi Bijelo Dugme u nda, ai filloi disa projekte të suksesshme në mënyrë kritike dhe komerciale, dhe filloi të kompozonte pjesë muzikore. Ndër pjesët e tij më të njohura të filmit janë tre nga filmat e Emir Kusturica (Koha e Ciganëve, Arizona Dream dhe Underground ). Për kohën e ciganëve, Bregović fitoi një Çmim Arena të Artë në Festivalin e Filmit në Pula në 1990, midis çmimeve të tjera. Ai kishte kompozuar edhe muziken e filmit t; nomunuar për Academy Award -nominated filmit La Reine Margot dhe Cannes -entered filmit Kiss gjarpëri .

Bregović, gjatë karrierës së tij pesë dekadëshe, ka kompozuar për këngëtarë të mirënjohur nga kritika, përfshirë Sezen Aksu, Kayah, Iggy Pop, Shaban Bajramović, George Dalaras dhe Cesária Evora. [1] [2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ko je ovaj čovek? Goran Bregović". Glas javnosti. 2000. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Marković, Aleksandra. "Goran Bregović, the Balkan Music Composer." Ethnologia Balkanica 12 (2008): 9–23.